Széteshetne a magyar etnikai tudat, ha egyfolytában a régészeti hírek alakítanák
17/02/2019 05:02
| Szerző: Klubrádió
Folyamatosan változott a magyarok öndefiníciója az elmúlt évezredek alatt, az állandóságot szinte csak maga, az önmeghatározás léte jelenti. Az etnikai tudat azonban nem képes túl gyorsan átalakulni, nem követheti a tudomány tempóját. Ettől még fontos tisztázni, hogy az etnikai tudat és egy nép tényleges történelme nem biztos, hogy egybeesik – erről beszélt a Klubrádióban Sándor Klára, nyelvész, magyarságkutató.
A műsor vendége, Sándor Klára, a Szegedi Tudományegyetem docense, nyelvész, magyarságkutató, turkológus hangsúlyozta, azóta tekinthető önálló etnikumnak, hogy saját elnevezése, történeti tudata és múltjáról szóló narratívái vannak. A magyar, mint fogalom értelmezése azonban így is korszakról korszakra változott, a mai magyar és a rokon nyelvek ősét beszélő csoportok szétválásától, az államalapító Szent István idején és a reformkoron át egészen napjainkig.
Elkezdték magukat magyarnak nevezni
A magyar mintegy 2-3 ezer évvel ezelőtt különülhetett el a többi finnugor nyelvtől, a magyar név pedig legkorábban az i. u. IX. századi arab krónikákban fordul elő madzsar alakban.
Ma, nyelvészeti adatok alapján úgy tűnik, valamikor az i. e. V. század táján állt össze az a törzsszövetség, amelynek a tagjai elkezdték magukat magyarnak nevezni. Ők sem a semmiből jöttek, hanem olyan csoportokból állhattak össze, amelyek korábban valamilyen más nép részeként határozták meg magukat.
Az egyik elképzelés szerint a magyar – amely eredetileg modzserinek, vagy ahhoz hasonlóan hangozhatott – összetett népnév, ami arra utal, hogy az új etnikum két nép szövetségéből jött létre, legalábbis eme magyarázat alapján. Sándor Klára hangsúlyozta, a történelemben gyakori, hogy két önálló nép egyesül, majd neveiket egyesítve új fogalommal jelölik magukat.
Tudat és valóság elválik
A magyarok öndefiníciója, a magyar szó jelentéstartalma tehát folyamatosan alakult, az állandó elem, hogy a többi csoporttól függetlenítő énkép megjelenése óta a magyarok mindig önálló etnikumként határozták meg magukat. Ha nem így lett volna, beolvadtak volna más népekbe, törzsszövetségekbe, hódító csoportokba.
Fontos azonban, hogy bár vannak kapcsolódási pontjaik, a nép tényleges története és az etnikai tudat nem feltétlenül azonos, ezért jó elválasztani őket egymástól. A történeti ismeretek ugyanis viszonylag gyorsan bővülnek, aminek a tempóját az etnikai tudat nem képes követni, mert ha megtenné, szétesne.
A magyar nép eredete, honfoglalása kapcsán is újabb és újabb régészeti eredmények alakítják a tudomány – és a nem a szélesebb közönség – addigi múltképét. Ne lepődjünk meg tehát azon, ha a magyar etnikai tudat is nagyon stabil, hosszú történetű ideológiai elemeket tartalmaz – ezzel minden nép így van – mondta Sándor Klára.