„Köszönjük
Reggeli gyors

Szociológus: Hagyjuk unatkozni a gyereket!

8/07/2022 12:57

| Szerző: Klubrádió/Ivánkai Márk

Sok szülő a '70-es és a '80-as évek nyarainak idealizált képét szeretné visszahozni saját gyerekének, ezzel szemben a program- és nyáritábordömping pont a vakáció gondtalanságát szünteti meg – mondta László Zsuzsa szociológus, az Egyszerűbb Gyermekkor módszer tanácsadója. Az unalom pedig nem feltétlenül rossz, sőt, gyakran segít felfedezni, hogy egy folyóparti séta vagy egy könyv jelentheti a feltöltődést – tette hozzá.

2022. július 08. Reggeli gyors - részlet 2022.07.08. László Zsuzsa
08:33
00:00

Főleg a középosztálybeli szülők hajlamosak táborról táborra hordani a gyermekeiket. Egyrészt teszik ezt azért, mert nincs aki felügyeljen rájuk – legtöbbször még a nagyszülők is dolgoznak a nyáron –, másrészt egy úszó- vagy sakktábortól a gyermekek előmenetelét várják el. „Az életre szeretnék felkészíteni a gyerekeket, ahelyett, hogy élni hagynák őket” – fejtette ki a szociológus a Reggeli gyorsban.

A nyári táborok árfekvése miatt azonban sok szülő hagyja a gyereknek, hogy inkább számítógéppel vagy okostelefonnal foglalja el magát. László Zsuzsa szerint érdemes a szülőnek bevonódnia a gyermek digitális világába: „Tegyük fel a kérdéseket: Mit játszol? Miért játszod azt? Milyen szerepet töltesz be ebben a játékban?” Meglepő lehet, hogy a gyerekek szívesen beszámolnak erről a világról, ezáltal a szülő tudatosabban tud viszonyulni a jelenséghez. Másik megoldás lehet, ha a szülők olyan programokat szerveznek, amelyek elvonják a figyelmet a kütyükről. Ez esetben érdemes összeállni három-négy családnak, így mindig lesz olyan, aki tud teret és lehetőséget biztosítani az analóg együttlétre, legyen az egy vidéki nyaralóban töltött hét, egy biciklitúra vagy egy éjszakai sátrazás. A szociológus szerint a mikroközösségek megerősödése vezet majd el ahhoz az idealizált élményhez, amit sokan a nyolcvanas évekből szeretnének visszahozni.

A negyven évvel ezelőtti nyarakban az volt a legjobb, hogy nem szóltak semmiről. Megtörték az tanév egyhangúságát, és a szó szoros értelmében ki lehetett kapcsolni. A régi időkből azokat az elemeket érdemes megőrizni, amik a gyerekek épülését szolgálják. Az unalom nem feltétlenül rossz, sőt, gyakran kreatív folyamatok elindítója lehet. Ha a gyerek egy óráig bámulja a plafont, utána könnyen keres magának elfoglaltságot. Az unalom segíthet neki felfedezni, hogy egy séta a folyóparton, egy dokumentumfilm vagy akár egy jó könyv jelentheti neki a feltöltődést – zárta László Zsuzsa.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg.

Reggeli gyors - részlet/interjú László Zsuzsával
2022.július 08. péntek 08:49
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert