„Köszönjük
Reggeli gyors

Tálas Péter szerint a gázriadalom kicsit túlzott Európában

20/10/2022 12:00

| Szerző: Klubrádió/Bohus Péter

Oroszországban erősen hisznek abban, hogy Európa nem lesz képes ezt a telet orosz gáz nélkül túlélni, de Tálas Péter, a nemzetvédelmi egyetem tanára szerint a gázprobléma picit eltúlzott Európában, hiszen az energiafelhasználás mindössze 20 százalékát érinti. Oroszország tovább folytathatja a háborút, de már nem high-tech eszközökkel, ezért is kellett az annektált megyékben hadiállapotot hirdetni, hogy őket fogják hadra, és hogy kisajátíthassák az ottaniak vagyonát. Jön a rossz idő, hosszú harcokra számíthatunk.

2022. október 20. Reggeli gyors - részlet 2022.10.20. Tálas Péter
08:28
00:00

Az orosz politikai vezetés meggyőződése, hogy orosz energia nélkül Európa ezt a telet nem fogja kibírni, ahogy a szankciókat sem. Ugyanakkor a szakértők véleménye ebben a kérdésben megoszlik, mondta Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai és Védelmi Kutató Központjának az igazgatója a Reggeli gyorsban.

Orosz földgázexport
 
Orosz földgázexport
 
Eiterfeld, 2022. július 27. A Reckrod gáztározó a közép-németországi Eiterfeldben. MTI/AP/Michael Probst
Fotó: Michael Probst
 

 

Szerinte majd csak a télen fog kiderülni, hogy Oroszország hatékonyan használja-e a gázfegyvert Európa ellen de a történész professzor szerint a gázprobléma picit eltúlzott Európában, mivel a gáz az európai energiafelhasználás mindössze 20 százalékát teszi ki, és például az olaj sokkal fontosabb az energiafelhasználásában. "A gáz kapcsán talán túl sok beszéd folyik, de nem véletlen, mert drasztikusan lecsökkent az Oroszországból érkező gáz" - mondta.

Oroszországnak van pénze a háború folytatásra, de már nem intelligens rakétákkal, hanem tüzérséggel, hagyományos erővel folytatja, mondta Tálas, aki nem osztja azt a véleményt, hogy az újonnan kinevezett orosz főparancsnok, Armageddon tábornok és a lakossági infrastruktúrák elleni rakétatámadások között szoros összefüggés lenne, mivel szerinte nem a katonai főparancsnok, hanem a Kreml dönti el, hogy bombázza a lakosságot vagy sem, és csak a végrehajtás módjáról dönthet a hadsereg főparancsnoka. Az "Armagadeon tábornok" és a polgári infrastruktúra elleni támadást ezért Tálas jelképesnek tartja, és feltételezte, hogy arról maga Putyin dönthetett.

Vlagyimir Putyin hadiállapotot hirdetett abban a négy ukrán megyében, amit Oroszország önkényesen annektált, amit Tálas azzal magyarázott, hogy Putyin ezzel a lépésével megkönnyíti az ott élők kényszerbesorozását. A helyieket fogják az orosz haderőbe kényszeríteni, ezért Tálas szerint annak a hadseregnek "nem lesz magas morális hozzáállásuk és a képzettségük sem", inkább katonai eszközként használják majd őket, ami csak ehhez elégséges. Ugyanakkor a hadiállapot megkönnyíti a kisajátításokat is, "ami hadiállapotban természetes történet", és ennek "az államosításnak" eshet áldozatául a zaporizsjai erőmű is.

A hadiállapotot továbbá arra is jó, hogy szigorúbban ellenőrizhessék az emberek mozgását, ami a kercsi híd elleni merényletre is válasz.

A demográfiai változásokkal kapcsolatban Tálas azt mondta, a lakosság már eleve elmenekült ebből a térségből, 13 millióan indultak el Európába, és bár a többség visszament, még így is jelentős a migráció, nálunk, Kelet-Közép-Európában is, ezért elnéptelenednek szerinte ezek a területek, amit a határozott kitelepítés is felgyorsít. Az oroszok Herszonból 3 ezer családot telepítettek ki, akik valamilyen módon kollaboráltak a helyi oroszbarát erőkkel. Tálas ehhez hozzátette, hogy az orosz politikában a mesterséges ki- és betelepítések megszokottak.

Hogy mit hoz a közeljövő, azzal kapcsolatban a katonai szakértő történész azt mondta, az időjárás mind a két harcoló fél mozgási lehetőségét lecsökkenti, de a szakértők szerint látszik, hogy az ukránok Herszon nyugati részének feszabadítására készülnek, és hosszú harcra számítanak.