TASZ: A Vodafone megvásárlásától függetlenül is lehallgatható, megfigyelhető valaki
13/01/2023 22:36
| Szerző: Klubrádió
Biztosan sokakban felvetődött, hogy veszélybe kerülhetnek a Vodafone-előfizetők adatai az állami felvásárlás miatt. Remport Ádám, a TASZ jogásza szerint van egy jó és egy rossz hír: a helyzet nem fog sokat változni a jelenlegihez képest, viszont a szolgáltató tulajdonosától függetlenül is lehallgatható, megfigyelhető valakinek a telefonos tevékenysége. Ez a törvényi környezet hiányosságán múlik, amivel vissza lehet élni – jelentette ki.
A 4iG és a magyar állam 660 milliárd forintért megvásárolja a Vodafone-t, ráadásul nemzetstratégiai jelentőségű összefonódásnak minősítette a kormány az üzletet, amelyet így nem is vizsgálhat a Gazdasági Versenyhivatal. Sőt, még a cég neve is megváltozik.
Azonban nem erről, hanem arról kérdeztük Remport Ádámot, a TASZ jogászát, hogy mit jelent ez az ügyfelekre, az ügyfelek adataira nézve, kell-e tartaniuk attól, hogy emiatt a felvásárlás miatt illetéktelen helyekre kerülnek az adataik.
Úgy fogalmazott: „ezzel kapcsolatban egy jó és egy rossz hírem van”. A jó az, hogy nem igazán változik a helyzet a jelenlegihez képest. A rossz, hogy ha titkos megfigyelésekre vagy pártadatbázisok építésére gondolunk, akkor az első esetben erre korlátlan lehetőség van törvényes módon, noha az Emberi Jogok Európai Bírósága már kimondta, hogy a magyar szabályozás nem felel meg az alapvető emberi jogi követelményeknek.
A probléma tehát az, hogy a Vodafone megvásárlásától függetlenül is lehallgatható, megfigyelhető valakinek a telefonos tevékenysége. Ráadásul ez mindig is rosszul rendezett terület volt Magyarországon (1995-től került az igazságügyi miniszter hatáskörébe a lehallgatások engedélyezése, de nyilván addig se volt jó a helyzet), nem attól függ, hogy kinek a kezében van a szolgáltató.
Kinek kell tartania ettől? A Pegasus-ügyben azt lehetett látni, hogy a kormánnyal kritikus, a civil vagy polgári világhoz tartozó újságírókat, ügyvédeket, üzletembereket megfigyeltek a kémszoftverrel. Nem elképzelhetetlen, hogy ha valaki tüntetést szervez, akkor tarthat megfigyeléstől. A jogállamiság állapotát, a demokratikus intézményrendszer leépülését látva „észszerűtlen lenne azt várni”, hogy a titkosszolgálatokkal ne éljenek vissza a hatalmon lévők. Azt mondta: ha tippelnie kellene, vannak visszaélések, nem feltétlenül kiterjedtek, de a tendencia aggasztó.
Azért is igyekeznek fellépni ez ellen minden jogi eszközzel és felhívni rá a figyelmet nyilvánosság erejével is, hogy még idejében tudatosuljon az emberekben: reális veszély, hogy megfigyelőállam épüljön ki, és még azelőtt cselekedni lehessen, hogy ezt a hatalmat használják – fogalmazott Remport Ádám.
A beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd
2023. január 13., péntek 18:25
Műsorvezető: Selmeci János