Még sok holttest van autókba szorulva Valenciában
4/11/2024 10:03
| Szerző: Klubrádió
Valenciát ugyan megkímélte a súlyos ár, a város külvárosáról és a környező kisebb településekről azonban brutális képek járják be a világot. Például Paiportában nem is esett, a legtöbb halottat mégis ott regisztrálták, mert a máshol lezúduló csapadék másodpercek alatt elmosta a várost – számolt be a Klubrádió Spanyolországban élő tudósítója. Nemes Gábor a Reggeli gyorsban elmondta, Valenciában a vásárváros területén egy 1300 négyzetméteres pavilont alakítottak ki, ahol a holttesteket tárolják.
Apokaliptikus hangulat uralkodik az árral sújtott területeken, a Valenciába látogató spanyol királyt sárral dobálták meg, Pedro Sánchez miniszterelnököt ki kellett menekíteni Paiportából, miután látogatása brutális indulatokat váltott ki a helyiekből, akik őt teszik felelőssé a történelmi vihar halálos áldozatainak kiugró száma miatt. Nemes Gábor elmondta, a katasztrófa előtt márt voltak súlyos mulasztások, így pl. a Valencia autonóm közösség vezetője, Carlos Mazón kedden még olyan nyilatkozatot tett, hogy csökken a vihar és az eső ereje és nem kell aggódni, mert nem akarták a halottak napját körülvevő ünneplést elrontani, hisz turisztikai szempontból ez kiemelkedő esemény.
A katasztrófa politikai hátteréről elmondta, a baloldali, szocialista központi hatalom és a jobboldali, néppárti tartományi autonómia viszonya nagyon bonyolult, rengeteg a konfliktus. Pedro Sanchez miniszterelnök óvakodott egyoldalúan veszélyhelyzetet hirdetni, mert amikor a covid-járvány alatt megtette a kormány, akkor a jobboldal és az alkotmánybíróság is nekiment és politikai ellenfelei diktátornak nevezték. Így a baloldali vezetés megvárta amíg a tartományi vezetés segítséget kér, és csak akkor reagáltak, tudósítónk szerint akkor sem optimálisan. Addig csak tartományi szinten zajlott a mentés és a károk felszámolása is lassú volt. Az emberek azért voltak dühösek, mert a mentési munkálatok először a közösségi terekre terjedtek ki, az egyéni esetekhez nem tudtak kimenni, pedig a magánlakásokban is súlyos károk keletkeztek.
Másfelöl megjelent egy hatalmas társadalmi szolidaritás, hogy segítsenek egymásnak a bajba jutottak, ám ez koordinálatlan volt, amikor az emberek elállták az utakat. Ez akadályozta a mentést.
A központi intézkedések megindulása óta Spanyolország miniszterelnöke 5000 katonát, valamint 5000 rendőrt és polgárőrt vezényelt a valenciai régióba, miután a lakosok bírálták a helyi hatóságokat a katasztrofális árvízre adott válaszlépéseik miatt. Sánchez akkor elmondta, hogy ez volt Spanyolország legnagyobb bevetése békeidőben, válaszul az évszázad egyik legsúlyosabb európai áradására.
A spanyol sajtóban nyilatkozó szakértők arról beszélnek, hogy elkerülhető lett volna a tragédia, de az emberek túl későn kaptak figyelmeztetést a vészhelyzetről. Ezért a lakosság nem indult haza időben a munkahelyeikről, ami hozzájárulhatott ahhoz, hogy sokakat útközben, autójukban ülve ragadott el az árvíz. Többen a munkaadókat is hibáztatják.
A természeti katasztrófának még nincs vége – hívja fel a figyelmet Nemes Gábor, mert most Dél-Katalóniában, Tarragona tartományban kisebb mértékben megismétlődött az ár. Ott most bezártak a közintézmények, mindenkit otthon tartózkodásra kértek.
Az árlavinának már több mint 210 halottja van és várhatóan még többen lesznek.