Transparency: Mintha Rákosfalvy földeket vett volna, amit ingyen átad az Audinak. Itt valami nem stimmel
6/01/2022 14:49
| Szerző: Klubrádió/Bohus Péter
A Borkai Zsolt volt győri polgármester jachtozós, drogozós, prostituáltos ügyéről Az ördög ügyvédje számolt be két éve. A leleplezés legsúlyosabb része azonban nem ezek voltak, hanem az, hogy a polgármesterhez közel álló személyi kör hogyan vásárolta fel, majd adta tovább az Audinak a piaci ár sokszorosáért azokat a területeket, ahova az autógyár később a logisztikai központját építette. A rendőrség szerint azonban nem történt bűncselekmény. A Reggeli gyorsban az ügyben feljelentést tevő Transparency International értelmezte a döntést.
A teljes beszélgetés a lejátszóra kattintva 54:40-től hallgatható meg.
Nem fekete-fehér a történet, mondta Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója, miután a Nemzeti Nyomozó Iroda Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztály Kiemelt Ügyek Osztálya bűncselekmény hiányában lezárta a Borkai-botrány legnagyobb szabású részlete miatt indult nyomozást.
Ez a rész arról szólt, hogy Borkai személyi körébe tartozó illetők nyomott áron felvásároltak magánszemélyektől földeket, amiket egy cégbe apportálva, egyben, a piaci árnál jóval nagyobb összegért értékesítették az Audinak. Az Audi a meglévő gyár mellett építtetett új gyártelepet, és a szükséges területtel kapcsolatban "elhatározta, hogy nem fog azzal bajlódni, hogy nadrágszíj percellákat, szántókat, zárt kerteket egyenként felvásárolja, hanem egy olyan céggel szerződik, amelyik a megfelelő méretű, közművesített és megfelelő besorolású telket egyben tudja szolgáltatni".
"Itt jött képbe Rákosfalvy Zoltán ügyvéd". Ligeti Rákosfalvyról elmondta (Az ördög ügyvédje által posztolt videókon meztelenül prostituáltak társaságában látható), korábban az Audival és az önkormányzattal is kapcsolatban volt, és ő volt az is, aki összevásárolta az érintett szántókat, telkeket, majd egy cégbe szervezte a területet, és ez a cég került az Audihoz.
A Transparency azért tett feljelentést, mert ennyi alapján az feltételezték, hogy az ügyvéd "bennfentes információk birtokában kezdte felvásárolni a szántókat", hiszen megtudta, hogy ott terjeszkedik majd az Audi. Ligeti szerint a probléma, hogy jól láthatóan létezik az a személyi kör, amelyet Az ördög ügyvédje írásai alapján is ismerni lehet, és Borkai Zsolt köré szerveződött, és a városhoz köthető közbeszerzésekből szépen részesült, az ebből az telekügyletből is részesedett.
Ligeti szerint "könnyű azt állítani, hogy közvagyonban esett kár, közvagyon károsítottak meg, mert mondjuk önkormányzati telkeket áron alul összevásároltak, hogy amikor már a megfelelő emberek kezébe kerülnek a tulajdoni lapok, akkor jóval nagy pénzért tovább értékesítsék az Audinak. Csakhogy ebben az esetben nem erről volt szó". Ligeti szerint ha valakit kárt érhetett, az a telkek eredeti tulajdonosai lehetnek illetve maga az autógyár, az Audi.
Ligeti a nyomozásról azt mondta, hogy - bár nem kapták meg a rendőrségtől a nyomozást lezáró határozatot, így az újságbeszámolók alapján - szerinte "ezúttal nagyon sok feladatot elvégzett a rendőrség: beszereztek földhivatali és önkormányzati iratokat amik a telekvásárlásra és egyesítésre vonatkoznak, de számára úgy tűnik, mintha pont az adás-vételi szerződéseket nem szerezte volna be, pedig azok alapján lehetne megállapítani, hogy Rákosfalvy elhallgatva a telektulajdonosok elől az Audi érdeklődését, tényleg nyomott áron vásárolták-e meg a földeket tőlük.
A másik nagyon érdekes momentumnak azt nevezte Ligeti, amire szintén a feljelentésüket alapozták, hogy "vélhetően magának az Audinak esett kára az ügyletből". Csakhogy a rendőrség szerint az Audi és a telkekkel rendelkező cég között nem történt adás-vétel. Rákosfalvy ugyanis, aki egy cégbe szervezte a földeket, nem eladta azt, hanem maga a cég olvadt bele az Audi Magyarország Motor Kft.-be, és ezáltal a beolvadó cég vagyona "ingyesenesen" került át hozzá.
"Ez olyan, mintha azt mondaná a nyomozó hatóság, hogy Rákosfalvy egy csomó pénzért földeket vásárolt, hogy aztán ingyen átadja az Audinak. Itt valami nem stimmel". Ligeti szerint felmerül, hogy cégvásárlás helyett adóoptimalizálási okokból csináltak cégegyesülést, hiszen abban az esetben a vételár után jövedelemadót kellett volna fizetni, így pedig "feltehetően valamilyen osztalékként, osztalék előlegként jelent meg" a pénz.
"Az biztos, hogy nagyon nagy pénzhez jutott egy jól körülhatárolható személyi csoport, és az ő közreműködésük nélkül a telektulajdonosok jártak volna jól". Akár valamiféle tisztázatlan adózási vagy adásvételi elem is lehet az ügyben, azt a nyomozóhatóság nem akarja vizsgálni.
Ligeti elmondta, hogy az újságokban megjelentek alapján tettek a feljelentést, nem tudhatták, hogy Rákosfalvynak honnan lehettek az Audi terjeszkedéséről információi, esetleg bennfentesként tudta meg, de Ligeti szerint ez a feltételezés valószínűleg téves volt, mert Rákosfalvy "régi audisként" is tudhatott a tervekről, vagy esetleg nyilvános volt az egész.
A másik feltételezésük, ami alapján a feljelentést tették, hogy magán gazdasági szereplők jártak rosszul, azok, akik olcsón adták el a területet, illetve, az Audi, ami meg drágán vette, de ezzel nem foglalkozott a hatóság, mondta. "Ez nincs tisztázva, ott jön képbe a cégegyesülés az adásvétel helyett", ezért majd még lehet, hogy a nyomozás lezárása miatt panaszt fognak tenni, mert szerinte a nyomozóknak még lenne teendőjük.
Hogy azok jól jártak, akik közvetítőként vettek részt a vásárlásban, és ez mennyire tekinthető korrupciónak, azt a hatóságoknak kellene kivizsgálniuk, de az ügy viszont két évnyi nyomozás után megszűnt. Ligeti szerint ezek a földvásárlási ügyek valószínűleg amúgy is már elévülhettek, az Audi pedig 2015-ben szerezte meg a céget, így náluk keletkezhetett túlárazás, ami még nem évült el, de ez meg nem a Transparencyn múlik. "Lehet, hogy ez a részükről pimpf dolog".
Ligeti összegezve azt mondta, egy helyben bejáratott magatartásra láttunk rá, de ebben az esetben nem közvagyonról van szó.