Vitézy Karácsonnyal közös módosító javaslatot nyújt be a közgyűlésnek
17/12/2024 19:28
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
Karácsony Gergellyel közös módosító javaslatot is benyújtanak szerdán a Fővárosi Közgyűlésnek; a Rákóczi út környékének újratervezésére csoportosítanának át 100 milliót. Persze a Podmaniczky Mozgalomnak számos saját módosítója is van, ha ezek nagy része átmegy, akkor megszavazzák a költségvetést – mondta el Vitézy Dávid a Klubrádiónak.
Karácsony Gergely és Vitézy Dávid közös módosító javaslatot is benyújt szerdán a jövő évi fővárosi költségvetéshez. Százmillió forintot átcsoportosítanánk a főváros marketingügynökségétől, amiből így megkezdenék a Rákóczi út környékének újratervezését – számolt be a Klubrádiónak Vitézy, a Podmaniczky Mozgalom fővárosi frakcióvezetője az Esti gyorsban, nem sokkal azután, hogy megállapodtak a főpolgármesterrel.
Az Erzsébet híd és a Keleti pályaudvar között számtalan betört üvegű üzlethelyiség van, hiányoznak a fák, hiányoznak a zebrák, rossz állapotúak a járdák. Ez az összeg egyelőre a tervezésre elég, de enélkül nem is tudnánk elkezdeni pályázni – magyarázta a politikus.
A Podmaniczky Mozgalomnak számos más módosító javaslata is van a költségvetéshez. A fővárosi cégek dolgozóinak béremelését támogatják, ugyanakkor például útfelújításra, a külső kerületek fejlesztésére vagy Vitézy fő kampányígéretére, a BKK-rendészetre is csoportosítanának át forrásokat.
Amennyiben a módosítóink jelentős része átmegy, meg fogjuk szavazni a költségvetést, ha viszont nem, akkor nem – mondta Vitézy a frakció nevében, hozzátéve, "bizakodó" azzal kapcsolatban, hogy sikerül megállapodni.
Ugyanakkor, még ha sikerül is megszavazni a költségvetést, a következő probléma, hogy az kisebb mértékű szolidaritási adóval számol, mint aminek befizetésére a kormány kötelezte Budapestet. Emiatt a főváros pert is indított, ez a meccs még nem dőlt el.
"Mi ebben a kérdésben Budapest oldalán állunk" – mondta Vitézy, aki az Alkotmánybíróság egy korábbi döntéséből arra következtet, hogy a per vége az lehet, hogy mérséklik az adó összegét.
Vitézyt kérdeztük a pályaudvarok magánkézbe adásáról is. Orbán Viktor hétfőn a Parlamentben arról beszélt, azért szükséges a lépés, mert az államnak nincsen pénze fejlesztésre. Mióta napvilágot látott ez a terv, Vitézy azt is kiderítette, hogy nagyjából 10 százalék maradna állami kézben ezekben a projektcégekben. A politikus a Klubrádiónak elismételte, ebben a formában a terv a '90-es évek rablóprivatizációjára emlékezteti.
"Úgy fogja megkapni egy magánbefektető a Nyugatit, a Délit, a Keletit, a Kelenföldet, hogy semmilyen szerződéses kötelezettsége nincs a pályázati dokumentációból eredően arra vonatkozóan, hogy ezeket hogyan kell fejleszteni. Így aztán számon kérni sem fogja tudni az állam" – mondta Vitézy, hozzátéve, még a végén abban a helyzetben találhatjuk magunkat, hogy amikor az államnak mégis lesz pénze a pályaudvarok fejlesztésére, akár kártérítést is kérhet a befektető, hiszen nem számolt az átalakítással. Sehol Európában nem hasznosítanak így pályaudvarokat – mutatott rá a politikus.
Szerinte a történet párhuzamba állítható a "maxi-Dubaj" projekttel, "olyan az egész hangulata, mintha a 2026-os választási kampányra ráfordulva a kormány kirakta volna a végkiárusítás táblát Budapestre", a stratégiailag legfontosabb ingatlanjait bocsátja áruba gyanús körülmények között. A Rákosrendező és a pályaudvarok, valamint az azokat körülvevő üres részek – melyeket szintén 99 évre magánkézbe adnának – együtt akkora területet jelentenek, mint egy budapesti kerület. Ekkora terület kerülne magánkézbe úgy, hogy nincs semmi garancia arra, hogy a városlakók érdekében lesznek majd fejlesztések – magyarázta Vitézy.
A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.
2024. december 17., kedd 18:22
Riporter: Kárpáti Iván