Shakespeare tükre – az emberi jellem örök történetei
A klasszikus dráma egyik kiemelkedő mestere William Shakespeare. Életművén keresztül az emberi jellemek időtlen világába is betekintést nyerhetünk, igazolásul arra, hogy míg a környezet és a társadalmi körülmények folytonosan változnak, az emberi természet alapvető vonásai nem. Ebben a sorozatban Shakespeare néhány színpadi művén keresztül megvizsgáljuk azokat az univerzális érzelmeket, konfliktusokat, amelyek évszázadok óta foglalkoztatják az embereket. Mert Shakespeare művei nem csupán izgalmas, szép történetek, hanem saját életünk és küzdelmeink tükrei is. Megnézzük, hogyan formálják karakterei az emberi viselkedést, és hogyan tükrözik vissza mindazt, ami bennünket emberekké tesz.
Shakespeare III. Richárd című drámája a hatalomvágy, az árulás és a morális pusztulás témáit dolgozza fel. Főszereplője Richárd, York hercege, a későbbi király, aki manipulatív és rendkívül ambiciózus, kész bármit megtenni a koronáért, beleértve az árulást és a gyilkosságot is.
A III. Richárdról beszélgettünk először Almási Zsolt irodalomtörténész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezetője, a Magyar Shakespeare Bizottság elnökével, majd Mayer Máté pszichológus, pár- és családterapeuta, történelemtanárral és Tarr Bence László kulturális antropológus, filozófus, buddhista tanítóval.