„Köszönjük
A lényeg

A belügyminiszterre hivatkozva akart pénzt kicsalni egy bíró és egy ügyvéd

18/02/2022 14:47

| Szerző: Klubrádió

Egy miskolci bíró és élettársa, egy ügyvéd ismerősi viszonyban voltak egy emberkereskedelemi bűnügy vádlottjával és annak barátnőjével, a megszerzett információt közölték a vádlottal annak érdekében, hogy a letartóztatására fel tudjon készülni. A ügyvédnő 13 millió forintot kért a letartóztatott vádlott barátnőjétől arra hivatkozva, hogy a pénzt a letartóztatás megszüntetése érdekében át kell adnia az ügyben eljáró hivatalos személyeknek, köztük a belügyminiszternek és a másodfokon eljáró bírónak. Az ügyészség szerint a valóságban az ügyvédnő és a bíró a letartóztatás megszüntetésért intézkedést nem tett, hivatalos személyeket az ügyben nem kerestek meg.

A Központi Nyomozó Főügyészség vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat három személy ellen a Miskolci Törvényszéken – írja a 444.

A Főügyészség közleménye szerint egy járásbíróságon dolgozó bíró egy emberkereskedelem bűntette miatt folyamatban levő büntetőügyben tudomást szerzett arról, hogy az ügyben 2018 novemberében az egyik vádlott letartóztatásának ismételt elrendelését tervezik. Mivel a bíró és ügyvédként dolgozó élettársa ismerősi viszonyban voltak a vádlottal és annak barátnőjével, a megszerzett információt közölték a vádlottal annak érdekében, hogy a letartóztatására fel tudjon készülni.

A kényszerintézkedés elrendelése után az ügyvédnő 13 millió forintot kért a letartóztatott vádlott barátnőjétől arra hivatkozva, hogy a pénzt a letartóztatás megszüntetése érdekében át kell adnia az ügyben eljáró hivatalos személyeknek, köztük a belügyminiszternek és a másodfokon eljáró bírónak. A nő az ajánlatot elfogadta, és 2019 februárjában előlegként 500 ezer forintot adott át az ügyvédnőnek. Az időközben – hatásköri okból – a törvényszékre áttett ügyben a vádlott letartóztatását a bíróság 2019. május 6-án megszüntette.

Másnap a bíró – aki tudott az élettársa által kért jogtalan előnyről – a bíróság épülete előtt közölte a szabadon bocsájtott vádlottal, hogy fizesse ki az ügyvédnőnek a 13 millió forintból fennmaradó összeget, mert ők intézték el a szabadulását. Az ügyészség szerint a valóságban az ügyvédnő és a bíró a letartóztatás megszüntetése érdekében intézkedést nem tett, hivatalos személyeket az ügyben nem kerestek meg, a rájuk történő hivatkozással kért vesztegetési pénzt maguknak szánták.