A budapesti európai csúcson Ukrajna támogatására kérték Donald Trumpot
7/11/2024 16:02
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
A csütörtökön Budapesten találkozó európai vezetők sürgették az amerikai elnökválasztás győztesét, Donald Trumpot, hogy ne indítson kereskedelmi háborúkat, tartsa fenn az Ukrajnának nyújtott támogatást, és tartózkodjon az eddigi globális berendezkedés megzavarásától – írja a Reuters.
Trump győzelmenagy kihívást jelent Európa számára, hatalmas bizonytalansággal teli korszakot nyit egy olyan időszakban, amikor a kontinens már most is az egységért küzd, és két legnagyobb hatalma, Németország – amelynek kormánya éppen most került válságba – és Franciaország meggyengült, olvasható a cikkben.
Trump és európai kollégái viszonya első mandátumának nagy részében feszült volt, és a hatalomba visszatérése bizonytalanságot hoz Ukrajna orosz invázióval szembeni amerikai támogatásával, az Egyesült Államok NATO iránti elkötelezettségével és az Egyesült Államokba irányuló exportra kivetett vámok kilátásba helyezésével kapcsolatban.
„Bízom az amerikai társadalomban” – mondta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, miközben ő és mások is sürgette Trumpot, hogy továbbra is támogassa Ukrajnát, amikor megérkeztek a csaknem 50 európai vezető budapesti találkozójára. „Tudják, hogy érdekükben áll keményen fellépni, amikor tekintélyelvű rezsimekkel tárgyalunk. Ha az Egyesült Államok gyengeséget mutatna Oroszországgal szemben, mit jelentene ez Kína számára?” – tette fel a kérdést.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint most az Európai Unión múlik, hogy egységes legyen. Egyetlen uniós tagállam sem képes egyedül megbirkózni a közelgő kihívásokkal – mondta. Ukrajnával kapcsolatban elmondta: „Mindannyiunk érdeke, hogy a világ autokratái nagyon világos üzenetet kapjanak arról, hogy nem az erőnek van joga, hogy a jogállamiság fontos”.
„Trump elnök néha bizonyos fokú kiszámíthatatlanságáról, változékonyságáról ismert” – mondta Luc Frieden luxemburgi miniszterelnök. „Párbeszédre fogunk törekedni, de nem adjuk fel elveinket”.
Petteri Orpo finn miniszterelnök azt mondta, hogy aggódik a kereskedelmi háború kilátása miatt: „Nem szabad megengedni, hogy ez megtörténjen” – közölte. „Most próbáljunk meg hatni az Egyesült Államokra és Trumpra, hogy megértse a kockázatokat”.
Mark Rutte, a NATO főtitkára szerint fontos megérteni, hogy Ukrajna helyzete Európán túlmutató probléma. Oroszország Észak-Koreához fűződő partnerségét „fenyegetésnek nevezte, nemcsak a NATO európai részére, hanem az Egyesült Államokra nézve is”.