A kormánynak kínos információkat is elloptak a hackerek
19/11/2024 07:25
| Szerző: Klubrádió
A kiszivárgott dokumentumok szerint veszélybe kerülhet az is, hogy védelmi kiadások elérjék a GDP legalább 2 százalékát, pedig ennek a NATO-vállalásnak a teljesítését Donald Trump is többször követelte - írja a hvg.hu
A kormány igyekszik bagatellizálni a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. (VBÜ) belső informatikai rendszerét ért kibertámadás ám ütemtervek, személyes adatok és beszerzések is kikerültek - derül ki a HVG360 cikkéből.
Ráadásául némelyik a kormány számára kellemetlen is. Az egyik ilyen, hogy a cikk szerint a honvédek felszerelését igencsak túlárazva, a piaci ár felett szerezték be. 2022-ben és 2023-ban „32 ezer fő ellátására” 60 milliárd forint ment el. A legtöbb felszerelést magyar cégtől vették.
A tár- és gránáttartók kicsivel tízezer forintos darabáron, a taktikai kesztyűk 25 ezer forintos költsége még piaci ár. Egy horvát cégtől beszerzett lövész kevlársisakok pedig kifejezetten jutányosnak számítanak 200 ezer forintért – a gyártó is ennyiért kínálja. A rájuk szerelhető zajvédő fültokok 450 ezer forintos ára viszont már gyanús lehet, de a HVG információ szerint a megvásárolt magasabb kategóriás típus valóban ennyibe kerül.
Soknak tűnhet a gyakorló zubbonyért és nadrágért felszámolt 50-50 ezer forintos ár is, ám a rendszeresített egyenruha külföldről beszerzett, rovarriasztóval és tűzálló tulajdonságokkal „felturbózott” anyaga nem olcsó. Az más kérdés, ezek a tételek úgy érik el a piaci árat, hogy óriási tételben rendelte őket az ügynökség.
Ezzel szemben a 116 ezer forintba kerülő esővédő nadrágok túlárazottnak tűnnek, ahogy a harci mellény és öv 600 ezer forintos ára is amennyiben nem tartalmazza a védő lemezeket. Márpedig a kerámiabetét külön tételként szerepel a táblázatban, szintén 600 ezer forintért. A 350 ezer forintos hét napos hátizsák esetében is előfordulhat túlárazás, ám vannak ennyibe kerülő típusok. A megrendeléseket kapó cégek – a képek szerint – az N7 Holdinghoz kötődő vállalkozások: az HM EI Zrt. és a Milipol Zrt. voltak.
Egy beszámoló szerint 2022 első kilenc hónapjában 63 millió forint ment – a NER körében megrendelésekkel bőségesen ellátott – New Land Media nevű reklámcégnek. Összevetésül: ebben az időszakban hasonló összeget költöttek rendszerkarbantartásra és szoftverekre. Egy szintén 2022-ből kikerülő levél szerint a VBÜ adatvédelmi tisztviselőt és információbiztonsági szakértőt keresett. Az nem derül ki a dokumentumokból, hogy végül találtak-e, ám ha igen, most főhet a fejük, ahogy a kormánynak is.
Ezen felül arról is információ szivárgott, hogy a szankciók miatt a Minisztérium nem tudja rendezni egy moszkvai céggel harci helikopterek, illetve szállítóhelikopterek fenntartására kötött szerződését- emiatt beragadtak a leszállított, de ki nem fizetett, illetve a megjavított, de vissza nem szállított eszközök. A támadók nemcsak az adatok titkosításával, hanem azok másolásával is próbálnak zsarolni, a kormány azonban a hivatalos közlések szerint továbbra is hárítja a felelősséget, és bagatelizálja a támadást.
(HVG)