„Köszönjük
A lényeg

Brit nagykövet: A magyar kormány által szorgalmazott azonnali tűzszünet gyakorlatilag megjutalmazná Putyint az agresszióért

4/11/2024 15:49

| Szerző: Klubrádió

Így az ukrajnai háború csak egy újabb befagyasztott konfliktus lenne, ami az elmúlt 30 év klasszikus orosz taktikája. (...) Ez nagyon hosszú időre instabilitást hozna a térségben, amiből senki nem profitálna, különösen nem Magyarország, amelynek közös határa van Ukrajnával – vélekedett Paul Fox.

Paul Fox, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete, aki már négy éve van Magyarországon, a HVG360-nak adott interjújában beszélt arról, hogy alaposan felkészült, de az itteni történéseket csak akkor lehet igazán megérteni, ha valaki itt él és dolgozik. Magyarország tagja az Európai Uniónak és a NATO-nak, de bizonyos kérdésekben "sajátos a megközelítése", amely szinte egyedülálló a nyugati szövetségen belül – fogalmazott.

Hozzáfűzte: az ország Brüsszelhez fűződő bonyolult kapcsolata nem volt ismeretlen számára, de sokkal intenzívebb, mint gondolta. Ha pedig a külpolitikát nézzük – nevezzük azt keleti nyitásnak, konnektivitásnak vagy gazdasági semlegességnek – "még mindig nem értem, hogyan illeszkedik mindez az EU- és a NATO-tagsághoz", mondta, hozzátéve: bizonyos mértékig mindenki járhatja a saját útját, de látni kell, hogy ez mikor kerül szembe említett szervezetek tagsága előír.

"A Fidesz szemléletét sokan populistának nevezik. Annak hangsúlyozása, hogy kiállnak Magyarország érdekeiért az Európai Unión belül, és nem tűrnek el semmilyen ostobaságot, a lakosság egy részével valószínűleg rezonál. Egy ideig a gazdasági modell is működött, de ebben most nem vagyok olyan biztos" – mondta a diplomata a lapnak.

Arról is beszélt, hogy a hozzáállásuk az ukrajnai háborúhoz gyökeresen különbözik. "A (magyar) kormány által támogatott azonnali tűzszünet gyakorlatilag megjutalmazná Vlagyimir Putyint az agresszióért, és az ukrajnai háború csak egy újabb befagyasztott konfliktus lenne, ami az elmúlt 30 év klasszikus orosz taktikája. Láttunk már ehhez hasonlót Abháziában, Dél-Oszétiában, Transznisztriában és az egészen a közelmúltig Hegyi Karabahban is" – fejtette ki Paul Fox. Szerinte ha Kijevben is ez történne, akkor az nagyon hosszú időre instabilitást hozna a térségben, amiből senki nem profitálna, különösen nem Magyarország, amelynek közös határa van Ukrajnával.

(Kiemelt kép: UK in Hungary)