„Köszönjük
A lényeg

Csak a Fidesz indul a keszthelyi időközin, mert az ellenzék nem mer kiállni

14/06/2022 13:53

| Szerző: Klubrádió

Időközi polgármester-választást tartanak Keszthelyen, de csak a fideszes Manninger Jenő neve lesz rajta a szavazólapon. "Nincs is most olyan helyi, aki ki merne állni a fideszes jelölttel szemben. Senki sem akarja kockáztatni a jó hírnevét, az egzisztenciáját" – nyilatkozta a 24.hu-nak Molnár Tibor, a KÉVE nevű helyi szervezet alelnöke, a Mindenki Magyarországa Mozgalom Zala megyei koordinátora. A döntés azért is nehezen érthető, mert a KÉVE jelöltje legutóbb, 2019-ben 45 százalékot kapott.

Több mint száz településen tartottak vagy tartanak időközi polgármester-választást az idén, miután a Covid-járvány idejére bevezetett időközi választási tilalom véget ért, a többi között Mezőtúron és Keszthelyen is a polgármesteri cím a tét. Ahogy a 24.hu írja, a két, nagyjából 20 ezer lakosú város egyikében sem indul ellenzéki jelölt, de a Jász-Nagykun-Szolnok megyei településen legalább lesz egy független induló a fideszes mellett.

Ehhez képest a Balaton-part második legnagyobb városában, a régió egyik kulturális, oktatási és gazdasági központjában csak a fideszes Manninger Jenő neve lesz ott a szavazólapon június 26-án. A döntés azért is meglepő és nehezen megmagyarázható, mert a 2019-es önkormányzati választáson a szavazatok 45 százalékét gyűjtötte be a Kisvárosunkért Érdekvédelmi Egyesület (KÉVE) jelöltje. Czuth Zoltán László (3021 szavazat) mindössze 655 szavazattal kapott kevesebbet, mint a fideszes Nagy Bálint (3676 szavazat). Aki most a kormányba távozik: a Lázár János vezetésével megalakuló Építési és Beruházási Minisztérium államtitkára lesz majd.

A 24.hu ellenzéki politikusokat kérdezett a nem indulásról. Molnár Tibor, a KÉVE alelnöke, a Mindenki Magyarországa Mozgalom Zala megyei koordinátora, az Együtt korábbi politikusa szerint az előző választás óta sokat változott a helyzet Keszthelyen. A Fidesz „még szorosabbra húzta a rendszert”, Nagy Bálint polgármestersége alatt az ellenzéket semmibe vették – mondta az önkormányzati képviselő. „Az ellenzék nem kapott bizottsági elnöki tisztséget, ilyenre a rendszerváltás óta nem volt példa, a helyi médiában a fideszesek folyamatosan gyalázzák az ellenzéket, miközben a fideszeseknek egyfajta személyi kultuszt építettek ki. Feudális rendszert hoztak létre, a helyi intézményvezetők is saját káderek vagy függésben vannak” – sorolja az indulással szembeni érveket. „Perverz hatalmi rendszer  alakult ki, amivel egy időközi választáson értelmetlen szembeszállni, főleg egy ilyen tragikus választási vereség után” – összegzett Molnár.

„Nincs is most olyan helyi, aki ki merne állni a fideszes jelölttel szemben. Senki sem akarja kockáztatni a jó hírnevét, az egzisztenciáját” – tette hozzá.

Egyébként időközi választást tartanak a keszthelyi 8-as számú egyéni választókerületben is, ahol viszont lesz ellenzéki jelölt a DK-s Kovács Viktória személyében, aki Bánhegyi Renátával (Fidesz-KDNP) küzd meg a képviselői helyért. Kovács a portálnak kérdésére arról beszélt, hogy az áprilisi választás után újra kell gondolni az ellenzékiséget. Ő is megemlítette, hogy a fideszes képviselők többsége miatt „értelmetlen tehetséges, jó szándékú embereket kitenni annak a mocskolódásnak, amit a fideszesektől kap az ember egy kampányban”. A politikus nem tartja rossz üzenetnek az ellenzéki szavazók felé, hogy nem indul senki Manningerrel szemben. „Nem lehet fejjel a falnak menni, most fel kell építeni embereket a következő választásra” – magyarázza. „Azért sem tartom rossz üzenetnek, mert a 8-as körzetben van ellenzéki  jelölt. Én, függetlenül a testület összetételétől, meg tudom valósítani az elképzeléseimet. Polgármesterként viszont meg van kötve az ember keze” – fogalmazott.

A cikkben hozzáteszik, hogy a 2019-ben megválasztott és most államtitkári pozícióba továbblépő Nagy Bálint működését „nem lehet botrányoktól mentesnek minősíteni”: a helyi lokálpatrióta egyesület az év elején összeférhetetlenség megállapítására irányuló eljárást indított vele és az alpolgármesterrel szemben, amiért gazdasági társaságok felügyelőbizottsági és igazgatósági tagjaiként éveken keresztül díjazásban részesültek, amit tilt az önkormányzati törvény. A politikusok csak azután mondtak le céges megbízásaikról, hogy a 24.hu rákérdezett az összeférhetetlenségre.