Egy javaslat szerint csak ukránul beszélhetnének az iskolások a szünetekben
21/11/2024 14:27
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
Ismét szigorítanának Ukrajnában: úgy módosítanák az oktatási törvényt, hogy a kisebbségek nyelvét kizárólag a tanórákon lehetne használni, azokon kívül, a magánérintkezésekben is ukránul kellene beszélni.
Egy új törvénytervezet szerint a szünetekben, a tanári szobákban és az órák után az oktatási intézmények udvarán is ukránul kellene megszólalni, a kisebbségek csak a tanórákon használhatnák anyanyelvüket – számolt be a Népszava az MTI összefoglalója alapján.
A kisebbségi nyelvhasználati jogok szűkítése már régóta, bőven a háború eszkalációját megelőzően feszültséget okozott a magyar-ukrán kapcsolatokban, az elmúlt egy évben azonban épp előrelépés történt, 2023 végén az ukrán parlament elfogadta azt a törvényt, ami visszaállítja a kárpátaljai magyarok nyelvhasználati jogait.
A mostani tervezet tehát komoly visszalépést jelent. Tiltakozik ellene a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ).
Közös közleményükben azt írják, megdöbbenéssel olvasták az oktatási törvényt módosító javaslatot.
"Mi, Ukrajnában élő magyarok, nagyra értékeljük azokat a törvényi módosításokat, amelyeket a közelmúltban fogadott el Ukrajna Legfelsőbb Tanácsa, és amelyek részben visszaállították a nemzeti kisebbségek, köztük a magyarok anyanyelvű oktatására vonatkozó jogait. A 12086. számú törvénytervezet azonban ismét szűkíti a nemzeti kisebbség nyelvének használatára vonatkozó jogokat és lehetőségeket” – idézte közleményüket a Népszava.
A törvény elfogadása a három szervezet szerint túlmutat a nyelvhasználati jogok szűkítésén, ellentétes az alapvető emberi jogokkal is, arra is figyelmeztetnek, a tervezet veszélyezteti Ukrajna csatlakozási folyamatát az Európai Unióhoz.