„Köszönjük,
A lényeg

Feledy: Nem inkább Kreml-a-Lago-nak kellene hívni Trump birtokát?

19/02/2025 14:46

| Szerző: Klubrádió

Vetette fel elemzésében Feledy Botond külpolitikai szakértő Donald Trump Ukrajnát érintő kijelentései kapcsán, melyek száz százalékban tükrözik Putyin szavait.

Az amerikai elnök kijelentette, Ukrajna kezdte a háborút, az országban választásokra lenne szükség, amit egyébként ő talált ki, nagyszerű lehetőségek lesznek az oroszokkal való együttműködésre, Ukrajna vagy része lesz Oroszországnak, vagy nem, illetve közölte: Zelenszkijnek volt három éve megállapodást kötni, ne panaszkodjon, hogy nincs ott a tárgyalóasztalnál.

Feledy Botond a Facebookon azt írta, ezek tisztán Putyin mondásai és követelései. Az 500 milliárdos háborús számla, amit Ukrajnának benyújtott, arányaiban durvább, mint amit Németország kapott Versaillesban az első világháború után - jegyzi meg, majd hozzáteszi: akkor a németek voltak az agresszorok, míg Ukrajna az áldozat.

Az Egyesült Államok ugyanúgy gyarmatként kezeli Ukrajnát, mint Putyin és köre: egy kiaknázható területnek, egy önálló államiságra nem méltó népességgel. Ettől itt Európa keleti felén illene idejében megijedni szerinte

"Mi sem leszünk máshogy kezelve, ha jön Jalta 2. Márpedig Putyin ezt akarja, és immár nem biztos, hogy Trump nem vehető rá".

"Rijádban több mint négy órát tárgyalt Lavrov és Rubio, az orosz és az amerikai külügyminiszter kedden. Nem is csak (elsősorban?) Ukrajnáról, hanem az orosz-amerikai kapcsolatok helyreállításáról. Európa a két katonai hatalom közt szinte meztelenül áll, régóta halogatott döntéseinek árát most fizeti meg. Nem késő nekiveselkedni, holnap is lesz nap: erre tett kísérletet Macron, hogy az európai szuverenitást komolyan gondoló országok vezetőivel még egyeztessen, hogyan lehetne az ukrán fronton európai békefenntartás. Nyolc ország vezetői voltak ott a 27-ből".

Feledy Botond úgy látja, Trump nemcsak Ukrajnát hajlandó eldobni, a transzatlanti kapcsolatokba is csizmával rúgott bele alelnöke pénteken Münchenben, amikor kioktatta a jelenlévőket arról, hogy a radikáljobb tűzfalazása nem demokratikus - és egy szót sem szólt a közös geopolitikai kihívásokról. Európa és az USA között nő a szakadék, erre jönnek rá a vámok. Moszkva örül az ároknak, álmodni se tudott volna jobbat. A Moscow Times egyik főcíme az volt: Trump "helyettünk csinálja meg a feladatunk". Eközben az orosz katonai titkosszolgálat 2023-ban felállított új egysége, az SSD boldogan szedi szét belülről az európai országokat, mi pedig vitatkozunk azon, hogy mi a "hibrid hadviselés" - hívta fel a figyelmet.

Rámutatott, hogy Brüsszelben eddig is látták már, mit akar Trump, de más dolog megélni, látni, hallani és olvasni. Európa számára fel van adva a lecke.  Mindez történik épp akkor, amikor alig vannak stabil kormányok, harmadik hadoszlopok indulnak választásokon, elégedetlenek a választók jelentős csoportjai, és még mindig kicsi a hajlandóság az együttműködésre.

Feledy azt írta, mivel kihívóink is tudják, hogy csak összefogással élhetnek túl az európai államok, ezért kőkeményen dolgoznak a leszalámizáson. Hát leszalámiztatott. Lesz-e szalámikarikából még szalámirúd? Nem tudom, de nem maradt más, minthogy reménykedjek ebben - zárja gondolatait a külpolitikai elemző.