Helyi népszavazást kezdeményezett a Fudanról Baranyi Krisztina Ferencvárosban
30/09/2022 10:07
| Szerző: Klubrádió
Benyújtotta a Fudan-beruházás megakadályozását célzó helyi népszavazás kérdéseit Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere. Az egyik kérdés a kerületi ingatlanok átadását, a másik az eredeti tervtől, a Diákváros építésétől eltérő beruházás megvalósítását gátolná – írja a hvg.hu.
A kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszát Ferencvárosba tervezik; a kerület ellenzéki polgármestere, Baranyi Krisztina helyi népszavazással állná útját a beruházásnak, miután az Alkotmánybíróság májusban elkaszálta az ezt célzó országos referendumot, később pedig a fővárosi szintű népszavazás mögül kihátrált a Demokratikus Koalíció és a budapesti városvezetés is.
Ezek után egy lehetőség maradt: a kerületi szintű referendum. A helyi népszavazáson feltenni kívánt kérdéseket csütörtökön nyújtották be Baranyi Krisztina polgármester és ellenzéki helyi képviselők aláírásával a helyi választási bizottsághoz. Ezt a két kérdést tennék fel:
- Egyetért azzal, hogy a 2016/2017. (XII. 22.) Korm. határozat szerint kiírt nyílt, nemzetközi tervpályázaton nyertes Budapest Déli Városkapu Fejlesztési Mestertervtől (Diákváros) eltérő módon és funkcióval nem valósulhat meg fejlesztés a jelenlegi önkormányzati rendelet – 20/2010 (VI.04.) Nagyvásártelep KSZT – hatálya alá eső területen?
- Egyetért azzal, hogy Budapest Főváros IX. Kerület Ferencváros Önkormányzata a 2021. évi LXXXI. Tv. (Fudan tv.) 3. §-ában meghatározott cél megvalósulásához az Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokat se tulajdonba, se használatba ne adja át a Magyar Államnak, illetve a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványnak?
Az első népszavazási kérdés a hvg.hu szerint arra irányul, hogy az eredeti terveknek megfelelően – amelyeket korábban a kormány, a kerület és a főváros egyetértésével alakítottak ki – csak és kizárólag a Diákváros projekt valósulhasson meg. Annak részeként mintegy 8000 kollégiumi férőhely épült volna, kiszolgáló infrastruktúrával, bolttal, zöldfelületekkel, sport- és kulturális funkciókkal, az egésznek pedig a központja közösségi térként az ipari műemléknek számító Nagyvásártelep lett volna.
A második kérdéssel pedig azt szeretnék elérni, hogy önkormányzati tulajdonú terület ne kerüljön se az állam, se az egyelőre még nem is létező Fudan Egyetem fenntartására létrehozott és „érdemi munkát nem végző, a közpénzt viszont nyelő” Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány tulajdonába vagy használatába.
Baranyi Krisztina polgármester a hvg.hu-nak a kérdések benyújtásáról elmondta: azokhoz a törvényben előírt minimumnál – ez a helyi önkormányzati képviselők legalább negyede, ami Ferencváros esetében 5 ember – jóval több, 12 aláírást mellékeltek, most várják, hogy a helyi választási bizottság jóváhagyja a kérdéseket, és a jogorvoslati határidők leteltével a kerületi képviselőtestületnek már csak ki kell tűznie a referendumot a két kérdéssel.
Baranyi Krisztina polgármester a hvg.hu-nak a kérdések benyújtásáról elmondta: azokhoz a törvényben előírt minimumnál – ez a helyi önkormányzati képviselők legalább negyede, ami Ferencváros esetében 5 fő – jóval több, 12 aláírást mellékeltek, most várják, hogy a helyi választási bizottság jóváhagyja a kérdéseket, és a jogorvoslati határidők leteltével a kerületi képviselőtestületnek már csak ki kell tűznie a referendumot a két kérdéssel.
Baranyi Krisztina polgármester a hvg.hu-nak a kérdések benyújtásáról elmondta: azokhoz a törvényben előírt minimumnál – ez a helyi önkormányzati képviselők legalább negyede, ami Ferencváros esetében 5 fő – jóval több, 12 aláírást mellékeltek, most várják, hogy a helyi választási bizottság jóváhagyja a kérdéseket, és a jogorvoslati határidők leteltével a kerületi képviselőtestületnek már csak ki kell tűznie a referendumot a két kérdéssel.
„Talán kevesebbet emlegetik most a beruházást, mégis, csupán a kormányzat politikai döntésének kérdése, hogy elkezdődik-e a Fudan Egyetem megvalósítása, ennek szerintem valós a veszélye” – mondta a hvg.hu-nak Baranyi Krisztina. A polgármester hozzátette: „az Orbán-kormány Oroszországtól most aligha számíthat pénzre, de Kínától talán vehet fel hitelt, a Budapest-Belgrád vasútvonal is kínai hitelből épül, a hitellehetőségért cserébe pedig leporolhatják a Fudan-terveket."
Baranyi sajnálja, hogy nem lesz se országos, se fővárosi népszavazás a beruházás megakadályozására, és hozzátette: a korábban ígért, a beruházást gátló adminisztratív helyi intézkedések – változtatási tilalom és új építési szabályzat – “folyamatban vannak”.
(Kiemelt kép: MTI/Balogh Zoltán)