Jövő héten fogadhatják el a státusztörvényt
27/06/2023 15:04
| Szerző: Klubrádió
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes rendkívüli parlamenti ülés összehívását indítványozza július első hetére, és a napirendi pontok között szerepel a státusztörvény is – derül ki a parlament oldalán közzétett levélből.
A nyári rendkívüli ülésen tíz törvényjavaslatot tárgyalna a kormány, hogy még a szünet előtt meg tudják azokat szavazni. Semjén azzal indokolja, hogy a szavazások őszi ülésszakra történő halasztása „fontos jogalkotói célkitűzések késedelmes megvalósítását eredményezné, illetve a döntések végrehajtásának előkészítésének kitolódása számos problémát okozhat a jogalkalmazásban”.
A levélben felsorolt törvényjavaslatok között van a 2024-es költségvetés, az új beruházási törvény, valamint a pedagógusok sokat vitatott státusztörvénye (a kormány megfogalmazása szerint a pedagógusok új életpályájáról szóló javaslat) is. Azt még nem tudni, hogy pontosan mikor szavaznak ezekről az indítványokról, a napirendet a házbizottság csütörtök délelőtti ülésén fogadják el.
A pedagógusok státusztörvényét június 16-án rendkívüli ülésen tárgyalta az Országgyűlés, több mint 18 órán át tartott a vita. A kulturális bizottság fideszes többsége pár nappal később, június 22-én már elfogadta a törvényjavaslat végső verzióját, de az utolsó, döntő szót az Országgyűlés mondja ki. Az ellenzéki pártok több mint negyven módosító javaslatot nyújtottak be a javaslathoz, de ezeket egytől egyig leszavazták a bizottság kormánypárti tagjai.
A pedagógusszervezetek bosszútörvénynek nevezik a törvénytervezetet, amely elvenné a tanárok közalkalmazotti státuszát. Szerintük a kormány a tavalyi polgári engedetlenségi mozgalom és sztrájkhullám miatt bünteti őket. Az elmúlt hónapok tiltakozásai után a kormány valamit finomított a javaslaton: elvetették a pedagógusok röghöz kötésének tervét, tehát már nem kényszerítenék a jogviszonyukról év közben lemondó tanárokat arra, hogy akár tanév végéig is tanítaniuk kelljen, és a módosítás szerint már nem figyelhetnék meg a tanárok saját számítógépét és telefonját sem. Közben kiderült, több mint százezer észrevétel érkezhetett a státusztörvényhez, a Belügyminisztérium mégsem hozza nyilvánosságra őket. De a BM szerint "minden idők legátfogóbb és leghosszabb társadalmi egyeztetése" előzte meg a benyújtást.
A módosítás miatt több nagyobb tüntetést is rendeztek az elmúlt hetekben.