Kicsit kisebb lett az infláció a vártnál, az NGM az árrésstopnak tudja be a javulást
8/04/2025 10:42
| Szerző: Klubrádió
A vártnál nagyobb mértékben csökkent az infláció márciusban éves szinten. Az elemzőket is meglepte, ők 5 százalékos pénzromlásra számítottak.
Márciusban 4,7 százalékos volt az infláció, ennyivel nőttek az árak tavaly márciushoz képest. Februárhoz viszonyítva viszont átlagosan nem változtak a fogyasztói árak, így az élelmiszerárak sem a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) keddi tájékoztatója szerint. Az élelmiszer-infláció éves összevetésben 7 százalék volt.
Februárhoz viszonyítva az étolaj 4,1, a csokoládé, kakaó 3,4, a büféáruk 2,1, a száraztészta 1,7, a kávé 1,3, a baromfihús 1,2%-kal többe került.
A margarin ára 9,9, a tej és a tejtermékeké 5,4-5,4, a vaj, vajkrémé 5,1, a liszté 2,0, a cukoré 1,9, a sertéshúsé 1,5%-kal mérséklődött.
2024 márciuáshoz viszonyítva az élelmiszerek ára 7 %-kal nőtt, ezen belül a liszté 42,2, az étolajé 32,7, a tojásé 26,1, a kávéé 18,6, a csokoládé és kakaóé 17,6, a tejé 16,7, a gyümölcs- és zöldségléé 16,0, a vaj- és vajkrémé 13,7, a baromfihúsé 7,6%-kal. A termékcsoporton belül a párizsi, kolbász ára 1,4, a száraztészta ára 0,8%-kal mérséklődött.
Egy év alatt a szolgáltatások 7,5 százalékkal drágultak. A lakbér 11,8, a postai szolgáltatások 11,3, a járműjavítás és -karbantartás 10,3, a lakásjavítás és -karbantartás 10,0, a testápolási szolgáltatások 9,9%-kal kerültek többe.
Az alkohol és a dohányáru ára egy év alatt 5,5%-kal emelkedett, ezen belül a szeszes italoké 5,7%-kal. A tartós fogyasztási cikkeknél 2,1%-kos volt az éves infláció.
A legnagyobb drágulás februárhoz hasonlóan ismét az ékszereknél lehetett tapasztalni (21,0 százalék), az új személygépkocsik 6,1, a szobabútorok 3,2%-kal kerültek többe, a használt személygépkocsik 2,0%-kal kevesebbe kerültek.
A háztartási energiáért 2,7%-kal kevesebbet kellett fizetni. A járműüzemanyagok ára 2,5%-kal mérséklődött, a gyógyszer, gyógyáruk 3,1%-kal drágultak.
A Nemzetgazdasági Minisztérium az árrésstopnak tulajdonítja az adatok javulását. Ám a hvg.hu felhívja a figyelmet, hogy a legtöbb élelmiszer még az előtt bekerült az adatbázisba, hogy az új árrésszabály életbe lépett volna.
A Központi Statisztikai Hivatal összeírói ugyanis minden hónap elseje és huszadika között gyűjtik be az adatokat, amelyekből aztán elkészül az inflációs szám. Az árrés új szabályai pedig csak március 17-től voltak érvényesek. Azaz a 20 nap közül, amelyben figyelték a KSH munkatársai az árakat, csak négyben láthatták azt, hogy milyen volt az árréssapka hatása.
Az NGM ezt az ellentmondást úgy oldja fel, hogy azt írta: már ennyire rövid időszak alatt is jelentős hatást váltott ki az árréscsökkentés.
Emellett az élelmiszereknél bevezetett árésstoppos termékek már elkezdték hűteni az élelmiszerinflációt. Arra még nem volt elegendő, hogy megfortítsák, hiszen még mindig 7%-os volt a drágulás üteme, de a havi szinten már nem volt további emelkedés - mondta Németh Dávid, a K&H Bank elemzője.
Hozzátette, a nagy bizonytalanságot a szolgáltató szektor hozta. Ennek az egyik komponense a telekommunikációs cégek, melyek tavaly árat emeltek, de most nem látszódik ez az áremelés márciusra vonatkozóan.
Nagy Márton, nemzetgazdasági miniszter két het azt kérte a telekommunikációs cégektől, hogy alkalmazzanak árstoppot ők is. Várhatóan ez egy lassítja majd az inflációt, de már talán ennek a hatását láthattuk márciusban is.