Kórházi adósság: A műtétek 20 százalékát elhalasztják, mert nincs pénz eszközökre
28/11/2024 09:20
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Bárkay Tamás
A magyar beszállítóknak soha nem volt még ekkora kintlévőségük.
A műtétek 15-20 százalékát eszközhiány miatt halasztják el, a magyar tulajdonú beszállítók pedig utolsó tartalékaikat élik fel. Eközben a Pénzügyminisztérium jövő év elejére tolná a kórházak adósságrendezésének nagyobb részét, mondta az ATV-nek az Orvostechnikai Szövetség főtitkára.
Rásky Lászlónak több cégvezető is arról számolt be, hogy
soha nem volt még ekkora kintlévőségük.
A kórházak ugyanis szeptember óta nem fizetnek. A kormány a fennálló 200 milliárd forintos tartozásból idén két részletben, mintegy 104,5 milliárd forintnyit rendezett, de az egészségügyi intézmények adóssága havonta 14-15 milliárd forinttal nő. Az Orvostechnikai Szövetség felmérése szerint így október végén 120 milliárd forint volt a kórházak elmaradása.
Sürgető tehát egy harmadik, jelentősebb összegű adósságrendezés, erre októberben Takács Péter államtitkártól ígéretet is kaptak az egészségügyi intézmények. Eközben a napokban megjelent kormányrendelet szerint végül csak
39,4 milliárd forintot szánt a kormány az ágazatra, ami az elmaradásoknak mindössze egyharmadát fedezi.
A kórházak adóssága kihat a teljes egészségügyi rendszerre, így a betegek ellátására is.
A magyar egészségügy rendkívül alulfinanszírozott. Míg az Európai Unióban átlagosan 3000-3500 eurót szánnak egy fő egészségügyi kiadására egy évben, addig Magyarországon ez az összeg 1800 euró – hívta fel a figyelmet a portál.
Tegnap mi is idéztünk egy tanulmányból, ami szerint a magyar egészségügy ma sokkal jobban le van maradva, mint a rendszerváltáskor.