Medián: A Tisza Párt a teljes lakosság és a biztos választók között is megelőzte a Fideszt
5/11/2024 20:26
| Szerző: Klubrádió
A Medián legfrisebb felmérése szerint a Tisza Párt egy mostani választáson nem pusztán a Fideszt múlná felül, de listán több voksot szerezne, mint a kormánypárt és a Mi Hazánk együtt.
A Medián HVG360-on található közvélemény-kutatása szerint a Tisza többségbe került a teljes lakosságban, és egy most vasárnapi választás 7 százalékpontos győzelmet hozna Magyar Péter számára Orbán Viktor és pártja felett.
Azt írták: a Mi Hazánk 6 százalékkal parlamenti párt lehet, de a jelenlegi kormánypártokkal összefogva se érné utol a Tiszát. Ráadásul az Orbán Viktor érdekeit szolgáló választójogi törvény most visszahullhat az alkotójára: Toroczkai László szélsőjobboldali pártja csak akkor állíthat országos listát, ha jelöltjei a 106-ból legalább 71 választókerületben elindulnak.
A cikkben szereplő kutatási eredmények szerint a Tiszára a biztos szavazók 46 százaléka, a választani tudók 43 százaléka, és szavazókorú népesség 34 százaléka adná le a voksát a Tiszára.
Ezzel szemben a Fidesz–KDNP-re a biztos szavazók 39 százaléka, a választani tudók 39 százaléka és szavazókorú népesség 32 százaléka szavazna.
Utánuk következik a Mi Hazánk és Kétfarkú Kutyapárt, de csak előbbi jutna be a parlamentbe. A Kutyapárt és a DK csupán 3 százaléknyi támogatást kapna a biztos szavazóktól, a Jobbik, a Momentum és az MSZP csak 1-2 százalékot érhetne el mindhárom csoportban. Összesen 20 százalék válaszolt úgy, hogy vagy nem szavaz, vagy nem tudja, hogy kire.
Hann Endre, a Medián igazgatója szerint az utóbbi tizennégy évben volt már arra példa, hogy egy összefogás vagy egy pártszövetség rövidebb időre megelőzte a kormánypártokat, „de hogy egyetlen kihívó a kormánypárt fölé kerekedjen, az még soha.”
Ráadásul, mint írják, a kormányváltást akarók aránya stabilan nőtt június óta: akkor még 49 százalék válaszolt így arra a kérdésre, hogy mit tartana jobbnak a következő országgyűlési választások után, ez az arány október-novemberre 58 százalékra nőtt. Azoknak az aránya, akik nem akarnak kormányváltást, ugyanezen időszakban 42-ről 35 százalékra csökkent.