„Köszönjük,
A lényeg

Minden ötödik magyar fiatal mentális zavarral él

27/03/2025 10:20

| Szerző: Klubrádió

Míg a gyerekek mentális egészsége folyamatosan romlik, az óvoda- és iskolapszichológusok hiába igyekeznek segíteni, falakba ütköznek. 

A gyerekek nagy része diszkomfortos családi környezetben él és szorong, amely a korábbi évekhez képest egy jelentős változás – derült ki az UNICEF Magyarország által indított hazai iskolapszichológusok által végzett felmérésből - írja az Index. A jelentésben arra is kitértek, hogy kihívásokkal küzd a mentálhigiénés ellátórendszer is.

A kutatásban a köznevelésben dolgozó pszichológusok harmada vett részt, a KSH szerint az országban 938 teljes állásban foglalkoztatottak közül 305-en, főként pályakezdő nők.

Az összesített országos adatok alapján 61 százalékuk találkozott depressziós panaszokkal, 51 százalékuk az önsértés témájával, 39 százalék evészavarral, a szakemberek 38 százaléka értesült családon belüli erőszakról. Az iskolapszichológusok 92 százalékára említette a szorongást, 74 százalékukhoz a teljesítménykényszerrel összefüggően fordultak, hasonló arányban voltak azok, akik iskolai bántalmazás miatt keresték meg őket, 76 százalékukat pedig beilleszkedési problémákkal. A válaszadó szakemberek 50 százalékát alvászavarral, 82 százalékukat a családi harmónia megbomlása miatt keresték fel, 77 százalék tanulási zavarokról számolt be.

Borbáth Katalin, az ELTE-PPK adjunktusa a kutatás legfontosabb konklúziójaként elmondta, nagyon is foglalkoztatva vannak az iskolapszichológusok, túlterheltek, minden második egyszerre több intézményben van jelen. Az előírás szerint 500 gyermekre kell egy félstátuszú iskolapszichológust alkalmazni. A munkájukhoz nem kapnak eszközöket, nincs irodájuk, fénymásolójuk és szenzitiv adatok tárolására alkalmas szekrényük, sokszor a folyosóügyeletbe is bevonják őket.

Korábban a Klubrádióban Szlankó Viola az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója beszélt saját korábbi kutatásukról, amiben hasonló eredményekre jutottak.