Nagyon közel ment a Naphoz a NASA űrszondája
24/12/2024 20:30
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
A vizsgálódás közben a szonda hőpajzsa szélsőséges – 870-930 Celsius-fokos – hőmérsékletnek van kitéve.
Minden korábbinál jobban megközelítette a Napot kedden az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Parker nevű űrszondája, ráadásul nagyobb sebességgel, mint amilyenre eddig bármely más, ember alkotta eszköz képes volt – írja hvg.hu.
A 2018 augusztusában útnak indított Parker feladata, hogy elmélyítse a Földhöz legközelebb található csillagról alkotott tudományos ismereteket, hogy ezek segítségével megfejthetők legyenek a földi távközlést is befolyásolni képes napviharok.
A szonda a tervek szerint kedden közép-európai idő szerint 12 óra 53 perckor haladt el rekordközelségnek számító 6,2 millió kilométernyire a Nap felszínétől. A kutatóknak péntekig várniuk kell, hogy megérkezzen a jel a szondáról, ugyanis a Naphoz való közeledése során elveszítették vele a kapcsolatot.
„Ez az egyik példája a NASA vakmerő küldetéseinek, amelyekkel olyasmit valósít meg, ami eddig senkinek sem sikerült, hogy választ kapjon a világegyetem régóta megválaszolatlan kérdéseire” – írta közleményében Arik Posner, a Parker Solar Probe program tudományos munkatársa.
„Eddig egyetlen ember készítette tárgy sem hatolt ilyen közel egy csillaghoz, így a Parker valóban feltáratlan területről gyűjtött adatokkal tér majd vissza” – írta egy NASA-blogban Nick Pinkine, a Johns Hopkins egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriumánál működő program műveleti igazgatója.