Nem oké, de nem semmisítette meg az Ab az MTA átalakításáról szóló törvényeket
15/11/2022 11:29
Utólag mulasztásban megnyilvánuló alaptörvény-ellenességet állapított meg az Alkotmánybíróság a kormány - hivatalosan persze az országgyűlés - a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló törvénymódosításánál, valamint a Magyar Tudományos Akadémiáról szóló törvény módosításánál.
Az Alkotmánybírósághoz 2019-ben ellenzéki képviselők fordultak utólagos normakontroll-kérelemmel, "az Alkotmánybíróság három és fél évet ült az ügyön" - írja a Hvg.hu. Az Alkotmánybíróság ugyanakkor nem tartja a módosításokat alaptörvény-ellenesnek, ezért elutasította, hogy meg kelljen semmisíteni a rendelkezéseket.
Tehát az Alkotmánybíróság mindössze annyit látott problémának, hogy Orbánék nem szabályozták a jogbiztonság és a tulajdonhoz való jog érvényesülésének megfelelően az Eötvös Loránd Kutatóhálózat és a kutatóintézeti hálózat korábbi működtetője, a Magyar Tudományos Akadémia közötti vagyoni viszonyokat.
Lovász László, az MTA volt elnöke a Klubrádiónak azt mondta, a törvény megsemmisítése lett volna számára a legkedvezőbb döntés, és ha a kutatóhálózat is visszatért volna az akadémia irányítása alá. Ez jobb lett volna, mert a szakszerű vezetést hosszabb távon ez biztosította volna.
Amíg elnök volt, nehéz probléma volt, hogy milyen szerződésekkel lehet garantálni, hogy az akadémia tulajdona arra legyen használva, amire való. Az is probléma volt, hogy a kötelező ingyenes használatba adás mit jelent. Hogy ezt szóvá tették, ezzel teljesen egyetért, mondta a Klubrádiónak az akadémia volt elnöke.