Nyoma sincs a zalai lombkoronasétánynak, amire már elment 112 millió
11/04/2025 17:49
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
112 millió forint közpénzt költöttek el egy lombkoronasétány előkészítésére Zalában, a turistalátványosságnak azonban nyoma sincs – írja a 24.hu. A "Misztikus erdő" névre keresztelt projekt egy mindössze 600 lakosú falu határában kapott volna helyet.
Tavaly áprilisban a 444.hu írta meg, hogy úgynevezett virtuális lombkoronasétány épülne Zala megyében. A „Misztikus erdő” névre keresztelt projekt egy mindössze 600 lakosú falu, Eszteregnye határában kapott volna helyet. A tervek szerint a sétány útvonalán „augmented reality (AR) élmény stációk” számára kialakított kilátópontok várták volna a látogatókat. Az AR, vagyis kiterjesztett valóság a valós környezetre vetít rá digitális információkat, például okostelefon segítségével. Az összesen 3,9 milliárd forintos beruházás nem csak a sétányra szólt, fogadóközpont is épült volna, amelynek különlegessége egy 360 fokos kupola hologramos vetítésekkel. Emellett 120 ember befogadására alkalmas rendezvényhelyszín és étterem is szerepelt a tervek között. Érdekesség, hogy a Misztikus erdő projekt, hogy csakúgy, mint az elhíresült nyírmártonfalvi lombkoronasétány, szintén fakivágással járt volna, mivel egy fenyőültetvény helyén épültek volna fel a kiszolgálóépületek.
A projekt a Mura Program égisze alatt indult, amely egy 2016-os kormányhatározat szerint hazai és uniós forrásokat használt fel a térség fejlesztésére. A kivitelezési szerződést 2024 tavaszán aláírták, és bár a munka megkezdésére a szerződés életbe lépésétől számítva 18 hónap állt rendelkezésre, a valóságban semmi sem történt.
A 24.hu elérte Kele Lajos Attila volt független polgármestert, aki annak idején a Dél-zalai Területfejlesztési Társulás képviselőjeként írta alá a projektről szóló szerződést, ám tavaly ősz óta már nem ő a település vezetője, és nincs tudomása arról, hogy az építkezés egyáltalán elkezdődött volna. A falu új polgármestere, az ugyancsak független Szilágyi Zoltán nem válaszolt a kérdéseikre.
A 2024-es közbeszerzés nyertesétől, a Build It Mérnökiroda Zrt.-től a portál azt a választ kapta: „Valóban elnyertük és 2024 áprilisában leszerződtünk a tárgyi projektre, viszont a szerződés nem lépett hatályba a megrendelő részéről szükséges fedezet hiánya miatt. A szerződés hatályba léptetésére vonatkozó határidők lejártak, így az aláírt szerződésünk sem élő már.”
Cseresnyés Pétert, a térség fideszes országgyűlési képviselőjét – aki korábban a Mura Programért felelős miniszteri biztosként tevékenykedett – szintén nem tudta elérni a 24.hu, ám egy korábbi nyilatkozatában a politikus már úgy fogalmazott, hogy átütemezésre volt szükség, és emiatt a kormány az adott időben nem tudott forrást biztosítana erre a beruházásra.
A lap cikke szerint a Mura Programnak több eleme is hasonló sorsa jutott, a lombkoronasétány tehát csak az egyik a program elbukott projektjeinek sorában, amelyeknek csak az előkészítésére összesen félmilliárd forintot fordított az állam.
Magára a lombkoronasétányra 112 millió forintot már elköltöttek, az öt elakadt projekt előkészítésére pedig összesen 475 millió forint értékben kötöttek szerződéseket, és ezeket a pénzeket fel is használták.