„Köszönjük,
A lényeg

Soproni: Sunyin államosítják az önkormányzati szakrendelőket

9/03/2025 15:53

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

Azzal, hogy az egész országból be lehet majd jelentkezni a szakrendelésekre a helyiek elvesztik az előnyüket. Pedig, Soproni Tamás polgármester számítása szerint Terézvárosban például milliárdokat költött az önkormányzat a rendelőintézet fejlesztésére.

Trükkösen államosítják a Terézvárosi Egészségügyi Szolgálatot – írta Soproni Tamás 6. kerületi polgármester bejegyzésében.

Tavaly úgy tűnt, hogy a kormány meghátrál, és korábbi szándékával ellentétben nem veszi el az önkormányzatok rendelőintézeteit. Kiderült, hogy valójában csak kerülővel, mondhatni sunyi módon rabolja le az önkormányzatok vagyonát. Egy most életbe lépő kormányrendelet értelmében ugyanis a terézvárosiak májustól már nem élveznek előnyt, ha saját önkormányzatuk intézményében orvosi ellátást kérnek.

– mutat rá a városvezető a kormány szerda esti rendeletének helyi következményeire.

Mint arról mi is beszámoltunk, a friss döntés szerint a szakrendelőknek meghatározott arányban ki kell ajánlania időpontokat az országosan elérhető digitális foglalási rendszerbe. Vagyis a betegek, illetve az őket egy-egy szakrendelésre beutaló szakorvosok már nem csupán a területileg illetékes intézményben kaphatnak ellátást, hanem szabad kapacitás függvényében bárhol az országban.

Terézváros, szakrendelő, rendelőintézet
 
A Terézvárosi Egészségügyi Szolgálat épülete a Csengery utcában l Forrás: Facebook
 
 

Soproni bejegyzésében részletezi, májustól a rendelet miatt megszűnik a Terézvárosi Egészségügyi Szolgálat (TESZ) "jól kiépített előjegyzési rendszere" és az eddigi telefonos időpontfoglalás is. Ehelyett kizárólag az EgészségAblak mobilalkalmazásban és az országosan hívható 1830-as ügyeleti telefonszámon lehet majd jelentkezni a rendelésekre. A polgármester szerint így a terézvárosiaknak a fővárosiakkal, sőt az egész ország betegeivel kell majd verenyeznie, a kerületben kialakult orvos-beteg kapcsolatok így konfliktusossá válhatnak, hiszen nem biztos, hogy be fog jutni a páciens az általa ismert szakemberhez. Szerinte így a szakrendeléseken eddig biztosított "minimális, néhány napos előjegyzési idő akár 30 nap fölé emelkedhet". 

A polgármester nehezményezi, hogy a kerületi rendelőintézetnek, mint

"minden közfinanszírozott intézménynek van egy bevételi küszöbje, ami felett alig vagy egyáltalán nem kap pénzt az ellátásért a központi büdzséből. A többletfeladatot most úgy várja el a TESZ-től, hogy a finanszírozási plafont nem emeli, azaz nem ad többletpénzt a többletfeladathoz."

Soproni jelezte, a kerületben minden önkormányzati vezetés fejlesztette a rendelőintézetet, milliárdokat fordítottak rá az elmúlt években.

Májustól azonban "gyakorlatilag önkormányzatunk egy országos ellátót fog finanszírozni, miközben a terézvárosiak sokkal rosszabbul járnak. Mi fogja így a jövőben arra ösztönözni az önkormányzatokat, hogy extra forrásokat rakjanak be a járóbeteg-ellátásba?" – tette fel a költői kérdést a polgármester.