„Köszönjük
A lényeg

Tompos Márton a kínai sajtóban megtalálta a 18 megállapodást

12/05/2024 20:02

| Szerző: Klubrádió

Budapesti kínai kulturális központtól a friss cseresznyéig, szarvasmarhaspermától a Kínai Központi Rádió és Televízió és az MTVA együttműködésének elmélyítéséig sok minden szerepel a listán.

A kínai Xinhua hírügynökség pontokba szedve beszámolt arról a 18 ügyről, amiben megállapodás született Hszi Csin-ping magyarországi látogatása alatt – vette észre Tompos Márton. A Momentum alelnöke megjegyezte, nonszensz, hogy ezt a kínai sajtóból kell megtudni.

Azt korábban is lehetett tudni, hogy 18 ügyben egyezett meg a kínai delegáció és a magyar fél. Orbán Viktor a kínai elnökkel folytatott tárgyalása utáni közös sajtótájékoztatón beszélt stratégiai partnerségről, a nukleáris együttműködés kiterjesztéséről de kevés konkrétumot említett. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ennél már egzaktabb volt, beszámolt például vasúti projektekről, új határátkelő tervéről, elektromosautó-töltő állomások fejlesztéséről.

A 18 pontot azonban eddig még nem láttuk felsorolva, pedig a Xinhua kínai hírügynökség alapján beszámolt róla például a jfdaily.com – ahol Tompos megtalálta.

Ez a lista lényegében egy közös nyilatkozatot jelent – írja a hvg.hu, emögött van 18, mindkét fél által aláírt, sok esetben minisztériumok, vagy egyéb állami kulturális intézmények közötti együttműködési dokumentum.

A következők:

Tompos fordítása mellett, egy fordítóprogram segítségével mi is lefordítottuk a jfdaily-n megjelent szöveget, előbb angolra, majd angolról magyarra. *-gal jelöljük az eltérést.

  1. "A kulcsfontosságú együttműködési projektek és ügyek listája a Kína-Magyarország közös "Öv és út" harmadik fordulójában"* 
  2. "Egyetértési megállapodás a Kínai Népköztársaság Tudományos és Technológiai Minisztériuma és a Magyar Kulturális és Innovációs Minisztérium között egy közös laboratórium felépítéséről"
  3. "Egyetértési megállapodás a Kínai Népköztársaság Pénzügyminisztériuma és a Magyar Pénzügyminisztérium között a pénzügyi együttműködés erősítéséről"
  4. "Egyetértési nyilatkozat a Kínai Népköztársaság Kereskedelmi Minisztériuma és a Magyar Nemzetgazdasági Minisztérium között a gazdasági és kereskedelmi együttműködési övezetek magas színvonalú fejlesztésének előmozdításáról"
  5. "Egyetértési megállapodás a Kínai Népköztársaság Kereskedelmi Minisztériuma és a Magyar Energiaügyi Minisztérium között a befektetési együttműködés elősegítéséről a zöld fejlesztés terén"
  6. "A Kínai Népköztársaság Kereskedelmi Minisztériuma és a Magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium közötti egyetértési nyilatkozat a Kína-Magyarország Beruházási Együttműködési Bizottság létrehozásáról"
  7. "Kulturális együttműködési terv 2025-2029 között a Kínai Népköztársaság Kulturális és Idegenforgalmi Minisztériuma és a Magyar Kulturális és Innovációs Minisztérium között"
  8. "Közös közlemény a Kínai Népköztársaság Kulturális és Idegenforgalmi Minisztériuma és a Magyar Kulturális és Innovációs Minisztérium között a budapesti Kínai Kulturális Központ működésének megkezdéséről"
  9. “Egyetértési nyilatkozat a Kínai Atomenergia Ügynökség és a Magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium között az atomenergia békés felhasználása érdekében folytatott együttműködésről”
  10.  "Egyetértési nyilatkozat a Kínai Népköztársaság Általános Vámigazgatása és a Magyar Földművelésügyi Minisztérium között az állatok és növények be- és kilépési karanténja terén való együttműködésről"
  11.  "Jegyzőkönyv a Kínai Népköztársaság Általános Vámigazgatása és a Magyar Földművelésügyi Minisztérium között a szarvasmarhasperma Magyarországról történő kínai behozatalára vonatkozó karantén- és egészségügyi követelményekről"
  12. "Jegyzőkönyv a Kínai Népköztársaság Általános Vámigazgatása és a Magyar Földművelésügyi Minisztérium között a Kínába exportált magyar friss cseresznye növény-egészségügyi követelményeiről"
  13.  "A Kínai Nemzetközi Kereskedelemfejlesztési Tanács és a Magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium közötti egyetértési nyilatkozat a kínai és magyar vállalkozások ellátási láncban való együttműködésének előmozdításáról"
  14. "Egyetértési nyilatkozat a Kínai Nemzeti Filmhivatal és a Miniszterelnöki Hivatal és a Magyar Kabinet között a filmes együttműködésről"**
  15.  "Hírcsere- és együttműködési megállapodás a Kínai Népköztársaság Xinhua Hírügynöksége és a Magyar Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA), valamint a Magyar Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Társaság között"
  16. "Egyetértési nyilatkozat a Kínai Központi Rádió és Televízió (CCTV) és a Magyar Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap együttműködésének elmélyítéséről"
  17.  "Stratégiai együttműködési megállapodás a Kínai Központi Rádió és Televízió és a Magyar Turisztikai Hivatal között"
  18. "Kínai Népköztársasági Népi lap (People's Daily) és a Magyar Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap kétoldalú együttműködési megállapodása"

* vagyis fordításunk szerint az Egy övezet, egy út kezdeményezés Kína és Magyarország közötti harmadik fordulójában.

** fordításunk szerint itt valójában a Miniszterelnöki Kabinetirodával történt megállapodás. Olyan mindenesetre nem létezik, hogy "Magyar Kabinet"

"A megállapodások kínai szempontból is jelentősek, ezért is titulálták Magyarországot "négy évszakos" ("all weather") partnernek. Hazánk a hatodik ilyen ország, előttünk csak Pakisztán, Belarusz, Etiópia, Venezuela és Üzbegisztán kapta meg ezt a kétes címet" – írta Tompos bejegyzésében.