Diplomácia a ZOO-ban - Józsa Márta jegyzete
A ma már soha nem emlegetett – bár papíron még létező – el nem kötelezett országok jobbára nagy pompával utazgató államfői nem ritkán tértek haza egy-két elefánttal a puttonyukban. Lásd Josip Broz Titonak az adriai Brioni szigetén harmadik világbéli királyi és főkormányzói adományokból létrejött egykori magánállatkertjét.
Tervek jövőre – Szénási Sándor jegyzete
Az őszi hangulat beköltözése a NER-elitbe tagadhatatlan, mint ahogy az is, hogy a politikai évszakváltozás réme O.V. esetében dacot és nem beletörődést fog jelenteni, sőt.
Hatalmi térképészet - Kárpáti Iván jegyzete
A fővárost szétkapják, egymással semmilyen összefüggésben nem lévő területeket kötnének össze, és szervesen összetartozó városrészeket vágnának el egymástól politikai képviselet szempontjából.
Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.
Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete
Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué.
Videorodeo – Szénási Sándor jegyzete
Mint egy FSZB-tiszt mondta: keresd a nőt, és megvan a kompromat. Mi valahol itt tartunk most. Nők, ellenzék, a hatalmi elit kihívása.
Sétányok kora – Szénási Sándor jegyzete
6/03/2024 18:03
| Szerző: Szénási Sándor/Klubrádió
Látod, az állam dolgozik, te csak aludjál kicsi lakosság, mire felébredsz, addigra az erdő is kinő, a sétány is elrothad, az OLAF még el se indult, és te úgyse fogsz emlékezni semmire. Tán csak az a szó kísért majd kényszeresen, de azt sem érted, hogy "Integritás".
Az történt, hogy Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) Donáth Anna és Hadházy Ákos beadványára közölte, hogy vizsgálatot indít a nyírmártonfalvai lombkoronasétány ügyében. Tudják, ott, ahol sétány van, lomb nincs, mindez azonban hatvan millióba került. A bejelentés időpontja 2023. szeptember 17.
Donáth ekkor megjegyezte, hogy bezzeg az Integritás Hatóság a füle botját se mozgatja. Az Integritás Hatóságot a korrupciós ügyek vizsgálatára alapította a kormány, ám, hogy a lopásnak mi köze a teljességet jelentő integritáshoz, nem tudható. De hát nálunk mindennek hosszú, zavaros, és elterelő nevet adnak, talán azért, hogy a szemérmes, kisebb konfliktusok miatt is erős szívdobogással küzdő lakosságot ne zavarják meg olyan fogalmakkal, amelyek túlnőnek egy lányregény tűrésszintjén.
Még hogy korrupció.
Donáth Annának egyébként nem volt igaza, a Hatóság ma a Portfolio konferenciáján bejelentette, hogy tíz hónapja vizsgálják a sétányokat, és mindenféle megállapításaik vannak. A józan paraszti ész persze azt diktálja, hogy mondjuk a nyírmártonfalvai építményre, amely egy tarra vágott, immár erdőtlen terepen meredezik, a tényálláshoz elég öt másodpercnyi koncentrált figyelem, és minden világossá válik, de a többi sétánynál sincs szükség elmerült kutatómunkára. Ám a szerv az ilyen naivitásokon csak komoran kacag.
És az adatok begyűjtése? És az ügyek priorizálása? És annak felmérése, hogy az eset milyen operatív programban foglal helyet? És az anonim bejelentő felület betelésének kivárása? És az a tény, hogy a munka még nincs jobban automatizálva? És annak figyelembevétele, hogy az OLAF még lassabban dolgozik, igaz, neki az egész EU-val van dolga? Nem lenne udvarias nagy sebbel-lobbal lekörözni őket. Kinek esik jól az ilyen pökhendizés?
No de lássuk a megállapításokat, ha már. A Hatóság tíz hónap után úgy látja, hogy a lombkoronasétány-projektek minden fő pontján megsértették az uniós előírásokat. Ezért a feljelentés ismeretlen tettes ellen szól, költségvetési csalás bűntette, versenykorlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban bűntette, és hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt.
Csupa-csupa meglepetés, döbbenet. Hát mégis lopnak? És most ez az egész így bele az arcunkba? Tíz hónap után, ilyen hirtelen?
Most még az jön, mondja megnyugtató, csillapító kellemes baritonján a Hatóság, hogy versenyfelügyeleti eljárás megindítását kezdeményezzük a Gazdasági Versenyhivatalnál, és egy szép, hosszú levélben felszólítjuk az irányító hatóságot a szabálytalansági eljárások lefolytatására. Az se lesz kis idő.
Látod, az állam dolgozik, te csak aludjál kicsi lakosság, mire felébredsz, addigra az erdő is kinő, a sétány is elrothad, az OLAF még el se indult, és te úgyse fogsz emlékezni semmire. Tán csak az a szó kísért majd kényszeresen, de azt sem érted, hogy "Integritás".
Az, az, mondják majd, és mosolyognak.
Szénási Sándor jegyzete az Esti gyors 2024. március 6-i adásában hangzott el.