"A Fidesz nem készült arra, hogy kormányváltás jöhet"
20/10/2021 12:50
| Szerző: Klubrádió/L.Cs.
Milyen szerepet játszik ma Matolcsy György? A Fidesz gazdaságpolitikájának ádáz ostorozója, vagy oszlopa annak? Bod Péter Ákos segített megérteni a jegybankelnök magatartását.
Romlanak az inflációs adatok, közben a költségvetés részleteire rálátók azt tapasztalják, hogy az "irdatalan költekezés" folytatódik, a GDP 8 százalékára rúg az extra költség.
Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi tanár, az Antall-kormány ipari és kereskedelmi minisztere, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke a Klubrádióban arról beszélt, hogy ebben a felfokozott helyzetben minden gazdaságpolitikai résztvevő igyekszik úgy helyezkedni, hogy később azt mondhassa, ő mindent megtett, hogy elhárítsa a bajt. Matolcsy György jegybankelnök és Varga Mihály pénzügyminiszter közt nyilvánvaló a helyezkedés, amely az eddigi rivalizálásuk egyik állomásának is tekinthető. Az egyik oldalon az infláció, a másikon a választások állnak. Ez nem kedvező állapot.
A szakember úgy látja, hogy a Fidesz nem készült fel arra, hogy 2022-ben kormányváltás következhet be: az ellenzék nem várt egységét látva a pénzszórással igyekszik támogatottságát megőrizni, és – ha lehet – növelni azt. Ezért kapnak a rendvédelmi dolgozók hat havi bért, és a fiatalok ezért nem fizetnek adót. Ez azonban nem tesz jót az infláció miatt a gazdaságnak, amit így a jegybank kitartó, bár egyre alacsonyabb szintű kamatemelésével igyekszik féken tartani.
A költekezéssel kapcsolatban azt is hozzátette, hogy amíg egy állam fizetőképes, addig van miből szórni.
- Belföldön addig fizetőképes, amíg ezt a beszedett adókból finanszírozni tudja,
- külföldön pedig az ország tőkepiaci helyzete határozza meg, meddig.
Ami az uniós pénzek folyósításának jogállamisági akadályait illeti, az így kieső összegeket a kormány más hitelekkel igyekszik pótolni, ám ezeket sokkal kedvezőtlenebb kamatokkal kell majd visszafizetni. Ez azért lehet nagyon érdekes, mert kormányváltás esetén ez az új kormány problémája lesz.
A kormány egyébként úgy tervezi, hogy "majd visszafizetik a kötvénykibocsátást az uniós forrásokból, amikor azokat folyósítják".
Az uniós támogatásokhoz legkönnyebben azzal lehetne hozzájutni, ha bármely kormány belépne az Európai Ügyészségbe, amivel a közgazdász szerint lényegében okafogyottá válna a jogállamiságról folytatott vita.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2021.10.20., szerda 8:10
Riporter: Para-Kovács Imre