„Köszönjük
Reggeli gyors

"A tudomány messzebbre tekint, mint egy választási ciklus"

11/10/2023 11:33

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

A Psyche-misszó nem oldja meg a Föld problémáit, az az emberek dolga – mondta Kiss László csillagász. A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója szerint nem lehet választási ciklusokra korlátozni a tudományos tervezést.

2023. október 11. Reggeli gyors - részlet 22.10.11. Kiss László
10:49
00:00

A NASA hivatalosan is bejelentette, hogy október 12-én indul útnak az az űrszonda, amelynek célja egy ritka, magas fémtartalmú aszteroida, a Psyche megfigyelése lesz – szemlézte az IFLScience cikkét a 24.hu.

Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, a misszió eredetileg egy évvel korábban kezdődött volna, a NASA azonban időközben érzékelte, hogy problémák vannak az űrszonda repülési szoftverével, és úgy döntöttek, hogy elhalasztják a felbocsátást. Most azonban már biztosnak tűnik az expedíció, a NASA és a JPL rendszere ugyanis jól szerepelt a legutóbbi teszteken. 

Akkor a témával kapcsolatban Szabó Róbert, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézetének igazgatója hogy még nagyon sok technológai fejlesztésre van szükség, a vélhetően sok tonnányi nyersanyag kibányászsásához egy aszteroidán. 

A Psyce aszteroida

A Naprendszer fő aszteroidaövének egyik objektuma. A Psyche egy hatalmas, fémekben gazdag űrszikla, amely a Földnél mintegy háromszor távolabb (378 millió – 497 millió kilométer között), a Mars és a Jupiter pályája közt kering a Nap körül. 1852. március 17-én fedezte fel Annibale de Gasparis olasz csillagász.

"Egy nap múlva elindulhat a NASA Psyche-missziója" – mondta a Reggeli gyors szerdai adásában Kiss László csillagász. A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat (korábbi nevén ELKH) Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója elmondta, a tervek szerint 2029 augusztusában érkezik a meg szonda céljához a fémekben gazdag Psyche nevű kisbolygóhoz. Hozzátette, jelen pillanatban más, ilyen adottságokkal bíró égi objektumot nem ismerünk jelenleg.

A nagyjából 300 kilométer átmérőjű test legalább harmada, de akár kétharmada színtiszta fém, ami arra enged következtetni, hogy valaha – a Naperndszer korai szakaszában – egy bolygócsíra magja lehetett. Vizsgálata Kiss szerint olyan lesz, mintha utazást tennénk a Föld, a Mars, vagy bármilyen kőzetbolygó magjába. Tudományos szempontból ezért érdekes.

Megfelelő eszközökkel az űrbányászat is megvalósulhat. Addig azonban a technikai kihívások mellett az űrbányászat jogi, gazdasági hátterét is elő kell készíteni.

Hozzátette, a Föld problémáit, mint a klímaváltozás vagy a háborúk, nem ez a projekt fogja megoldani, "az az emberek dolga". A tudósok feladata az, hogy "stabilizáljuk az emberiség hajóját, amely jelen pillanatban kibillent állapotban van, akkor terjeszkedjünk, mert a biológia ezt kódolta belénk".

A problémát az okozza, hogy a Föld gravitációjából kitörni nehéz, kockázatos és költséges. Kiss elképzelése szerint amint gyárakat tudunk létesíteni az űrben, a Föld, vagy éppen a Hold körül, ezek a kockázatok csökkennek. Ezek persze nagyon messzire (akár 2050-ig) mutató tervek, amelyek bizonytalanok részben a politika miatt is, de szerinte nem lehet választási ciklusokra korlátozni a tudományos tervezést.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors/interjú Kiss Lászlóval
2023.10.11., szerda 7:42
Riporter: Para-Kovács Imre