A világ első homokerőműve
2/10/2022 15:57
| Szerző: Klubrádió/Árva Brigitta
Építészeti kalandozásunk során ellátogatunk Hollandiába, a Bodrogközbe, Fertődre, Szombathelyre, Terézvárosba, egy templomot is tartalmazó bérházba, valamint Finnországba egy homokerőműbe.
Pecz Samu halálának 100. évfordulója okán a Budapesti Unitárius bérházat mutatja be Kelecsényi Kristóf.
Szinyei Merse Pál híres, piros-fehér csíkos léghajója már valóság lett, ott lebeg egy ideje a Városliget fölött de újabb változata, egy 500 négyzetméteres falfestményként a Szinyei Gimnázium falát ékesíti – amiről Kozár Alexandra beszél.
A Bodrogközben van egy eldugott kis falu, Karcsa. Ott áll sértetlenül egy templom a XIII. századból – Torma Tamás újabb felfedezése.
Ha nem is ennyire, de szintén régi emlék Szombathelyen a XIX. század végén épült víztorony, az első vasbetonnal dolgozó magyar építész, Wünsch Róbert munkája – Kelemen Zoltán avat be a részletekbe.
E hétvégén zajlik Fertőd-Eszterházán a III. Mőcsényi Mihályról elnevezett tájépítészeti konferencia, amelynek vezető témája a kertművészet és a zene kapcsolata. Erről beszélgetek a konferencia főszervezőjével, Herczeg Ágnes tájépítésszel.
Homok került a gépezetbe, mégpedig rengeteg, sok-sok tonnányi, és meleget ad. Megépült ugyanis Finnországban a világ első homokerőműve – Laczik Bálint e műszaki csodáról beszél.
2022. október 1. szombat 17:00
Műsorvezető: Rózsa Péter
Szerkesztő: Árva Brigitta