„Köszönjük,
Másrészről

"Amikor a civilizáció támadt önmagára"

10/02/2025 07:30

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke szerint a holokauszt nemzetközi emléknapján a holokauszttúlélők arról beszéltek, nem hitték el, hogy a "soha többé" újra itt lehet. Kardos Péter főrabbi, holokauszt-túlélő saját történeteivel egészítette ki.

2025. január 30. Másrészről (2025. január 30., csütörtök 19:00)
52:21
00:00
Műsorvezetők: Rózsa Péter Szerkesztők: Somfai Péter

Január 27-e a holokauszt nemzetközi emléknapja. A műsorvezető, Rózsa Péter ezzel kapcsolatban egy személyes élményét, benyomását osztotta meg. Logikusnak tűnik a következtetés számára is, hogy minél jobban eltávolodunk egy történelmi eseménytől, annál jelentősebb a felejtés. Ehhez képest érdekes ellentmondást tapasztal. „Úgy látszik, van egy új generáció, amelyben feltámadt, lehet, hogy pont a zsidók és a palesztinok közötti háború miatt, vagy éppen a holokauszt 80. évfordulója okán rendezett események, ünnepségek miatt feltámadt az érdeklődés.

"A civilizáció támadt saját magára"

„Az emlékezés mellett emlékeztetnünk is kell” – mondta a Másrészről első vendége, Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke, hozzátéve, hogy ebben a szervezet és a nemzetközi közösség álláspontját képviseli. Felidézte, a harmincas években egy gyilkos ideológia, a nácizmus gyakorlatilag egész Európát hatalmába kerítette. „Arról szólt ez a történet, hogy kerestek egy bűnbakot, és, mint kétezer éve többször is, megtalálták a zsidókat. Ezúttal nem egy, öt zsidót, hanem a teljes zsidó népet, és kikiáltották különféle rossz okozójának. Másrészt szükség volt a tervezett háborúhoz anyagi forrásokra, és arra is, hogy ne ellenkezzenek sokan az ideológiával, amivel beterítették Európát. Így aztán megtalálták a 6 millió áldozatot.”

A pusztítás mértékére példákat is felhozott: Auschwitzba 1,3 millió zsidót deportáltak. Közülük 435 ezer vidéki magyar zsidó volt. 90 százalékukat elpusztították. „Tudni kell azt, hogy a holokausztnak másfélmillió gyermekáldozata is van. Ez a legszomorúbb és a legszörnyűbb, megpróbálták a jövőt megsemmisíteni. A zsidó jövőt, és egyáltalán az emberi jövőt. Ebben sajnálatos módon számos országban partnerek voltak a politikusok, így Magyarországon is. Ezért mondtam azt, hogy Európa támadt Európára. Az európai civilizáció kapott egy olyan súlyos lövést, amit nagyon nehezen tud a mai napig kiheverni” – foglalta össze véleményét.

A világ egy része azt mondta erre: soha többé. Grósz kitért rá, hogy a holokauszttúlélők arról beszéltek, nem hitték el, hogy ez a soha többé újra itt lehet.

Visszatérni oda, ahol csak egy ház maradt

A holokausztot követően családja azok közt volt, akik nem költöztek el, hazatértek Magyarországra. Kardos Péter főrabbi, holokauszt-túlélő: „Apám, aki egyetlen túlélője a családnak, munkaszolgálatos volt, így szabadult fel 1945-ben. Amikor hazatért, több zsidó fiatallal járt egy olyan felkészítésre, amelyen felkészítették a Palesztinába való áttelepülésre, és az ottani életre. Apám végigment mindezen, megvoltak a papírjai, de nem tudott elmenni. Egy életen át bánta, de egy életen keresztül húzta haza az ok, hogy senkije nem maradt. Egyetlen dolog maradt, a ház amit az ő apja az ő születésére épített. Ez volt az egyetlen, ami kötötte mindahhoz, amiből kiszakították, és akiket megsemmisítettek.” Hozzátette, hogy sokan valamilyen módon képesek voltak továbblépni, sőt, nagy részük úgy gondolta, ha ez megtörténhetett Magyarországon, akkor neki nincs itt helye.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi fotó: Fortepan

Másrészről
2025.01.30., csütörtök 19:00
Riporter: Rózsa Péter