Az a szerepünk, hogy támogassuk a tanárainkat
2/09/2022 12:31
| Szerző: Klubrádió
"A kitartó tüntetések, a hangunk folyamatos hallatása az egyetlen módszerünk, amiben egyáltalán reménykedhetünk, hogy bizonyos idő után elérhetünk változást a kormánynak a pedagógusokhoz való hozzáállásában" – mondta a Reggeli gyorsban Strbka Anna, az "Az oktatás nemzeti ügy - tanévnyitó tüntetés" egyik szervezője, felszólalója, érettségi előtt álló diákaktivista.
"Kedves Diáktársak, Pedagógusok, Szülők, Nagyszülők, Felelős Állampolgárok! Az oktatásban eltöltött éveink lehetővé tették, hogy első kézből éljük át a rendszer összeomlását, míg a felelősök ölbe tett kézzel, díszpáholyból szemlélték azt. Bőrünkön tapasztaljuk: A kormány tanárainkhoz való méltatlan viszonyulását; a diákokra egyre súlyosabban nehezedő tantervi elvárásokat; az épületek és azok körülményeinek olykor kritikán aluli állapotát és nem utolsó sorban az oktatásra jutó (kormányzati) figyelem, szakmai párbeszéd és egyeztetés teljes hiányát. Ezen okokból kifolyólag álltunk a pedagógusok mellé szolidaritási menettel március 16-án, és ezért folytatjuk a küzdelmet továbbra is. Javulás továbbra sem történt, így kérünk minden felelős állampolgárt, hogy álljon ki magáért, a gyerekeiért, és a jövőért! Gyertek el és hallassuk közösen a hangunkat, mert AZ OKTATÁS NEMZETI ÜGY" – írják a szervezők Az oktatás nemzeti ügy - tanévnyitó tüntetés címmel szeptember 2-ra meghirdetett demonstráció Facebook-oldalán.
Strbka Anna, a péntek délután 4 órakor kezdődő szolidaritási tüntetés egyik szervezője elmondta, hogy a Szent István Bazilikától a Belügyminisztérium előtti téren át a Fővám térre tervezett séta utáni felszólalásokban négy pontra fókuszálnak majd a beszédek: "Megoldást a tanárhiányra!; Tanítható és tanulható mennyiségű és minőségű tananyagot!; Élhetőbb körülményeket az iskolákban!; Figyelmet az oktatásra!". Az is céljuk, hogy minél több szemszögből világítsák meg a problémát, ezért lesz a felszólalók között szülő, tanár, illetve diákok, akik közül van, aki vidéki- és van, aki budapesti gimnáziumban tanul, sőt olyan diák is mond beszédet, akinek szüneteltetnie kell a tanulmányait, hogy a megélhetését biztosítani tudja.
"A tanárhiányt a budapesti, úgynevezett elitgimnáziumokban tanuló fiatalok is érzik. Egyes tanároknak a megengedett óraszámnál is többet kell felvenniük, ami nem normális elvárás emberektől, főleg nem ilyen fizetésért" – mondta az érettségi előtt álló diák.
Strbka Anna elmondta azt is, hogy ez a felelős, együttérző diákmagatartás azoknak a tanároknak is köszönhető, akik eddig is aktívan támogatták a tanulók kritikus gondolkodását, az önmagukért való kiállást. Éppen ezért kötelességüknek is érzik, hogy értük is kiálljanak, így is kifejezzék szolidaritásukat, segítsék őket céljaik elérésében, minimum ennyivel "tartoznak" nekik.
"Nem gondoljuk, hogy a döntéshozó politikusok véleménye egy ilyen egy délutános program hatására hirtelen megváltozik, de a kitartó tüntetések, a hangunk folyamatos hallatása az egyetlen módszerünk, amiben egyáltalán reménykedhetünk, hogy bizonyos idő után elérhetünk változást. Nekünk az a szerepünk, hogy támogassuk a tanárainkat" – mondta a Reggeli gyorsban Strbka Anna, a tanévnyitó tüntetés egyik szervezője és egyben felszólalója.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2022.09.02., péntek 07:43
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert