Az „aranyhármas” távol tartja a koronavírust
22/07/2020 21:56
| Szerző: Klubrádió
Nem valamiféle csodaszerre kell gondolni. Az aranyhármas azt jelenti: távolságtartás, maszk, kézhigiénia. Bizonyított tény, hogy ahol ezt betartják, ott kevésbé tejed a vírus.
Be kellene zárni a strandokat, mondják sokan. Le kellene zárni a határokat, hallani másoktól. Aztán meg olyan hírek is napvilágot látnak, hogy tulajdonképpen nincs is járvány. Az Esti gyorsban Kemenesi Gábor virológust, a Pécsi Egyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának munkatársát kérdeztük, hogy is állunk most a koronavírus járvánnyal.
Az ő véleménye szerint két nagy veszély fenyeget, az egyik a félelem, a másik, hogy álszakértők lepik el a médiát, akik még azt is megkérdőjelezik, hogy egyáltalán van járvány. Ez nem csak Magyarországon van így, hanem világjelenség.
Tudomásul kell venni, hogy pandémia, tehát világjárvány van. Hogy hol és mikor üti fel a fejét, hol tombol, és hol marad észrevétlen, az nagyon sok mindentől függ. Arra kell koncentrálni, ami eddig bevált a védekezésben. Tudományos adatok bizonyítják már, hogy azokban az országokban, amelyekben időben hozták meg a szükséges intézkedéseket, megértették az emberek, hogy ezek miért kellenek, ott nem tudott nagy pusztítást végezni a betegség. Nem nagy dolgokra kell gondolni, hanem az egyéni védekezés apró, de hatékony elemeire. Ügyelni kell a távolságtartásra, maszkot kell viselni és gyakran kell kezet mosni, fertőtleníteni. Ezt nevezte Kemenesi Gábor „aranyhármasnak”. Inkább most hordjunk maszkot, még ha kicsit kellemetlen, szokatlan is, mint hogy később hetekig kényszerüljünk a négy fal között maradni. Érdemes persze követni az aktuális híreket, hogy tisztában legyünk a helyzettel, de erről a három feladatról nem szabad elfeledkezni, bármit is hallunk, látunk a médiában.
A tudomány tényleg gőzerővel ugrott bele a vakcinakutatásba, fejlesztésbe. A világ sok pontján, sokféle módszerrel kísérleteznek. Még nem tudni, hogy melyik út vezet a célhoz. Amikor elkészül egy tömeges felhasználásra szánt vakcina, akkor még meg kell győződni arról, hogy biztonságos, majd arról, hogy hatékony. Kemenesi Gábor elmondta, hogy a sor elején az úgynevezett oxfordi vakcina áll, amellyel már a hatékonyság tesztelését végzik a kutatók. A gépsorok készen állnak, amikor a tesztek megnyugtató eredményeket mutatnak, indulhat a gyártás. Időpontot mondani, hogy ez mikor lesz, még felelőtlenség lenne.
Addig is maradjon az aranyhármas, arról már egészen biztosan lehet tudni, hogy hatásos.
Az interjút a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: MTI/Balogh Zoltán.
2020.07.22. 18:00
Műsorvezető: Szénási Sándor