"Az elmúlt években tapasztalható turisztikai boomot a sport is húzza"
1/06/2023 15:22
| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna
Az Európa-liga döntőjére körülbelül 50 ezer külföldi szurkoló érkezett. Ez olyan pluszbevételt jelent, amit a meccs befogadása nélkül máshol költöttek volna el. Pörgeti a szálloda- és vendéglátóipart, amiből elsősorban Budapest, de az ország is profitál – mondta Dénes Ferenc, sportközgazdász a Reggeli gyorsban.
Egyértelmű, hogy akár a gazdasági, akár a társadalmi egyenleget nézzük, mind az ország, mind a főváros pozitívan jött ki az esemény megrendezéséből – mondta Dénes Ferenc, sportközgazdász a Reggeli gyorsban.
Tény, hogy a magyar kormány sok pénzt költött sportlétesítményekre, mára pedig felépült egy olyan sportszórakoztatási infrastruktúra, ami alkalmas jelentős figyelmet vonzó események fogadására. A 2021-es futball Európa Bajnokság idjén már látszott, hogy ha be akarunk szállni ebbe a "bizniszbe" és jól csináljuk, abból komolyan profitálhatunk.
Igaz Terézvárosban azért károk is keletkeztek, a Liszt Ferenc téren a szurkolók letaposták a virágokat például. A kerület polgármestere, Soproni Tamás erről azt mondta a rádiónak, nagyjából egy hete ültették el őket, öntözőrendszert is kialakítottak, ez olyan 8-10 millió forintos kárt jelent. Továbbá padokat, fákat is rongáltak, több teherautónyi szemetet kellett elszállítani. Azt reméli a szervező megtéríti majd a károkat.
Dénes Ferenc szerint ez szinte "természetes velejáróra" annak, amikor nagy tömegek vidáman és kissé felelőtlenül szórakoznak.
Az elmúlt években tapasztalható turisztikai boomot pedig a sport is húzza – hangsúlyozta a közgazdász.
Az ilyen események "friss pénzt" hoznak, elsősorban a fővárosnak. A budapestiek így is, úgy is elköltik a pénzüket a városban, a külföldről érkező szurkolók azonban máshol költenének, ha nem lenne itt mondjuk a Forma 1, vagy ezek a nagy futballesemények – magyarázta Dénes. Nekünk, a helyszín biztosításán kívül, nem kerül semmibe ezeket megtartani, a közvetlen bevételeknek pedig csak egy részét viszi a rendező – ebben az esetben az UEFA – másik része viszont itt marad a stadion bérlésére vagy például a futballszövetség fizeti a hivatalos vendégek szállását, ellátását is.
Ott vannak aztán a nem közvetlen bevételek. A Sevilla-Roma meccsre eljött 50 ezer külföldi, akik nyilván előtte-utána eltöltenek egy-két napot Budapesten, ami pörgeti a szállodaipart és a vendéglátószektort is. A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) adatai szerint a héten 40 százalékkal több volt a foglalás, mint a következő héten. Ez persze nem mind a mérkőzés miatt van, de jelentős az esemény felhajtó ereje – mondta Dénes. Drágábban is adják ilyenkor a szobákat. A vendéglátásban is keletkezik pluszbevétel, amit aztán a tulajdonosok elköltenek. Ez tulajdonképpen egy összetett lánc, és mindenki keres rajta – magyarázta Dénes.
Persze, a gazdasági szempontú vizsgálathoz hozzátartozik, hogy ezeket a stadionokat fel kellett építeni, kérdés, hogy ezeket a költségeket hova számoljuk. Ugyanakkor ezek a létesítmények már állnak, ahogy Dénes fogalmazott "etetni kell őket", ugyanis ha zárva vannak, nincsenek események, akkor is milliárdokba kerül a fenntartásuk.
Fontos hangsúlyozni, hogy a fent leírt pozitív "gazdaságmozgató hatás", a pluszbevételek elsősorban a fővárosban jelentkeznek, miközben a stadionok felépítéséért az egész ország fizetett – mondta a közgazdász.
Jó lenne, ha lehetne arról beszélgetni, hogy milyen kompenzációt lehetne adni ezért, ahogy arról is, hogy hova érdemes vagy nem érdemes stadiont építeni, hogy a külföldieket – és így a pluszbevételeket – el lehetne-e vinni vidéki helyszínekre is. Ettől azonban nagyon messze vagyunk, a kérdésfelvetés rögtön politikai színezetet kap – mondta Dénes.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023.06.01., csütörtök 8:34
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János