Az emancipáció rázós kérdései
7/11/2021 07:10
| Szerző: Klubrádió
A Tükörfordítás új adása november 7-e évfordulóján a munkásmozgalmi törekvések egyik máig aktuális elemével, a női egyenjogúsággal foglalkozott. Elhangzott Hannah Arendt Rosa Luxemburgról szóló szövege Lovas Rozi, valamint Naomi Alderman A hatalom című regényének részlete Pálos Hanna előadásában. Tompa Andrea Fejtől s lábtól című regénye részletét, Ferencz Mónika pedig Cefeidák című versét olvasta föl. A stúdióban a szerkesztő-műsorvezető, Pályi Márk előbb Wessely Anna szociológussal, majd Poór Dorottya képzőművésszel beszélgetett a női egyenjogúság eddig elért eredményeiről és a mai kihívásokról. Az adás végén a Petri-díjra jelölt Vados Anna Mellek című verse is elhangzott Zilahy Anna előadásában.
A műsorban Tompa Andrea is felolvasott egy részletet évekkel ezelőtt megjelent Fejtől s lábtól című regényéből, mely eredetileg zenés irodalmi műsorunk, a Belső közlés adásában hangzott el. A regényrészletben a tizenkilencedik században igyekszik egy fiatal lány meggyőzni édesapját arról, hogy egyetemre mehessen. A részlet után Poór Dorottya képzőművész mesélt a stúdióban arról, hogy egy mai fiatal értelmiségi nő milyen élethelyzetekkel találkozik ezen a téren, illetve látképet adott az eltérő csoportokhoz tartozó nők merőben különböző lehetséges tapasztalatvilágáról is.
Az adás közepén egy különösen érdekes irodalmi felvetés is elhangzott – Naomi Alderman A hatalom című regényében a kamaszlányok eddig rejtett képességet ismernek föl magukban: képesek lesznek elektromos árammal megrázni másokat. A fejezetben, amelyet Pálos Hanna színművésznő olvasott föl, egy fiatal fiú és egy kamaszlány látszólag ártatlan, bár a lányra nézve sok tekintetben mégiscsak megalázó szerelmi incselkedése közben éri a fiút áramütéses sokk. Pálos Hanna egyébként korábban Bendl Vera, Lovas Rozi pedig Kapecz Zsuzsa írását olvasta föl a Belső közlésben. Wessely Anna a Tükörfordítás korábbi adásának is vendége volt.
Minthogy a műsor az irodalmi művek és a valóság átjárásával, összefüggéseivel foglalkozik, nem maradhatott szó nélkül, hogy az elektromos rázás metaforája vajon milyen viszonyokat fejez ki a valóságos mindennapokból. Poór Dorottya arra is fölhívta a figyelmet, hogy a nők hatalmáról szóló utópiák rendszerint nem haladják meg a nemek közötti viszonyok rossz rendszerét, csupán uralomcserét hajtanak végre bennük. Az ezeknek a meghaladására tett kísérlet olvasható ki ugyanakkor talán Ferencz Mónika Cefeidák című verséből, amely álomszerűen párhuzamos élethelyzet-változataival mintha az emberi dinamikák és a párkapcsolatok lehetséges pluralizálását és a hatalmi viszonyok átmenetiségét vetné föl.
A vers felolvasását követően a költő felvázolta a hátrányos személyi hierarchiák föloldásának néhány lehetséges stratégiáját is. A műsor legvégén ellenpontként a Petri György-díjra jelölt Vados Anna Mellek című verse hangzott el. A kiszolgáltatott női helyzetet – az utalásokból ítélve talán egy leszbikus prostituáltnál tett látogatást – ábrázoló verset a szerzői érzékenység hiteles visszaadásával olvasta föl Zilahy Anna. Ha kíváncsi a műsorban elhangzó szövegekre és a beszélgetések tartalmára, kattintson a fenti hangsáv lejátszás gombjára és hallgassa meg az egész adást!
2021. november 6. szombat 14:00
Szerkesztő-műsorvezető: Pályi Márk