Az én nővéremért, a te húgodért, a mi testvéreinkért – Zenés sporthírek M. Dénes Tamással
15/10/2022 12:43
| Szerző: M. Dénes Tamás/Klubrádió
M. Dénes Tamás zenés sporthíreiben ezúttal Iránba kalauzol minket, ahol a nők nem látogathatják a futballmérkőzéseket. És egyre többen állnak ki a nők jogai mellett, sportolók is.
Azóta zajlanak a tüntetések Iránban a melyek eddig több mint 200 halálos áldozatot követeltek, és ami nagyon érdekes sport szempontból, hogy rengeteg sportoló állt mellé. Mi több híres sportoló. Ilyen például a futballista, Ali Daei, aki hazájában legendának számít, a Bayern Münchenben is futballozott, 109 gólt lőtt a válogatottban ezzel ő 15 évig tartotta a világcsúcsot. Aztán vállalkozó lett, sportruházatot gyárt, többek között az ő cége öltözteti a válogatottat is. És most mégis szót emelt az iráni rezsim ellen, amely úgy reagált, hogy bevonta az útlevelet. Azóta már az 53 éves legenda visszakapta az okmányát, mert az ország egyik legnépszerűbb emberével nem szívesen húznak ujjat a hatóságok, de jelenléte megerősítette az ellenállást, a mostani válogatottból is ott van például a 27 éves Sardar Azmoun, aki egyértelműen kiállt a tüntető lányok és asszonyok jogai mellett. Ő Németországban a Leverkusenben futballozik, a legutóbbi válogatott meccs előtt a következőket mondta: Szégyelljétek magatokat, hogy milyen könnyű szívvel öltök meg embereket. Éljenek az iráni nők! – tette hozzá. És itt van még Ali Karimi és Mehdi Mahdavikia is, akik mindketten focilegendáknak számítanak Iránban, és akiknek a nevét a kiállásuk óta egyszerűen nem említi meg az iráni közmédia.
Thread: Sardar Azmoun, an Iranian football player who plays for the Bundesliga club Bayer Leverkusen & #Iran's national team, declares his support for #IranProtests2022. He is the first player currently playing for the national team to do so. 1/3 #IranProtests pic.twitter.com/d7Ye184VaG
— Reza H. Akbari (@rezahakbari) September 25, 2022
Eközben felmerült, hogy Iránt kizárjak a világbajnokságról, de erre esély sincs. 43 éve diszkriminálják a nőket Iránban, nem mehetnek stadionokba, csak bizonyos meccseket, bizonyos kiválasztott személyek tehetik be a lábukat a stadionokba. Aki megszegi ezt az előírást, mondjuk férfinak próbál öltözni, azt szigorúan megbüntetik. Itt van például a 2019-es eset Sahar Khodayarival. Egy lány férfinak öltözött, hogy bejusson az Esteghlal stadionjában. Elkapták, 6 hónapra börtönbe akarták zárni, amikor és ezt megtudta, egy folyadékkal locsolta le és felgyújtotta magát. Néhány nap múlva meghalt, azóta kék lánynak nevezi őt mindenki. A kék az Esteghlal klubszíne.
Szóval miközben azért is szigorú bűntett jár Iránban, aki valaki izraeli ellenfél ellen lép pályára, addig másokat azért büntetnek, mert nőként meg akartak nézni egy meccset. Ahogy Shervin Hajipour, a Baraye című dal szerzője mondja: a lányért, aki fiú szeretne lenni. Egyébként a dal miatt letartóztatták, visszavonatták vele az Instagramról és még a terjesztését is eltiltották. Pontosan azzal az elnyomással él tehát az iráni rezsim, amivel évek óta operál, de a dal száll tovább, tüntetésről tüntetésre, háztetőről háztetőre, udvarokba, és most szól itt a rádióban is.
M. Dénes Tamás zenés sporthírei a 2022. október 14-i Reggeli gyorsban hangzottak el.