„Köszönjük
Reggeli gyors

"Az orosz elnök saját maga rombolja le hatalmát"

27/06/2023 09:30

| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió

Lendvai Pál, a Der Standard kommentátora egyetért Makszim Trudoljubov orosz publicistával, aki azt írta: világossá vált, hogy Putyin nem képes ellenőrizni az embereit. Lendvai kiemeli azt is, hogy Prigozsin leleplezte a világ előtt az Ukrajnába történt értelmetlen bevonulással kapcsolatos hazugságokat.

2023. június 27. Reggeli gyors - részlet 23.06.27. Kárpáti János lapszemléje
05:47
00:00

Lendvai Pál szerint az Ukrajna ellen Vlagyimir Putyin által kirobbantott agresszív háború elkerülhetetlenül oda vezet, hogy az orosz elnök saját maga rombolja le 23 éven át felépített személyes hatalmát. A bécsi Der Standard napilap veterán kommentátora ezt a következtetést vonja le Jevgenyij Prigozsin kudarcot vallott lázadásának ma még sok tekintetben rejtélyes történetéből. Egyetértően idézi Makszim Trudoljubov orosz publicistát, aki azt írta: világossá vált, hogy Putyin nem képes ellenőrizni az embereit.

Lendvai kiemeli azt is, hogy Prigozsin leleplezte a világ előtt az Ukrajnába történt értelmetlen bevonulással kapcsolatos hazugságokat. Az idő Ukrajnának dolgozik, és jelenleg jobbak az esélyek egy sikeres ukrán offenzívát követő békekötésre, mint az nemrég várható volt – állapítja meg, és hangsúlyozza: az ukránok tudják, hogy miért harcolnak, ellentétben a demoralizált orosz katonákkal. Az ukránok ellenállása és a Nyugat szankciói aláásták az oroszországi diktatúra látszólagos stabilitását – teszi hozzá.

A Der Standard szerzője megemlíti, hogy Kevin Riehle amerikai elemző becslése szerint Putyin alatt az állambiztonsági szolgálat személyi állománya nagyobb, mint amekkora a szovjet időkben volt – mégsem sikerült megakadályozni Prigozsin zsoldosvezér lázadását. Oroszországban most, miként a múlt század kilencvenes éveiben is, bármi lehetséges – zárul Lendvai Pál kommentárja.

Ukrajnai háború – Wagner-csoport
 
Wagner-zsoldosok Rosztovban
 Fotó: Arkagyij Budnyickij/EPA/MTI
 

Az orosz propaganda akár hasznos is lehet

Előre vetíti-e ez a rövid életű lázadás az ukrajnai végjátékot? – teszi fel a kérdést a Newsweek amerikai magazin vendégszerzője, Dan Perry, aki korábban az AP hírügynökség szerkesztője volt, jelenleg pedig egy New York-i kommunikációs cég társigazgatója. Perry gyökeresen másként látja a helyzetet, mint Lendvai. Először is leszögezi: múlt szombaton amiatt idegeskedett a világ, hogy az orosz nukleáris fegyverek esetleg rossz kezekbe kerülhetnek, mármint kicsúszhatnak Putyin kezéből. „Igen, Prigozsin olyannyira szörnyűséges, hogy Putyin, az első olyan vezető, aki a kubai rakétaválság óta nukleáris háború kirobbantásával fenyegetőzött, az ukrajnai háború során most először tűnt fel a felelősségteljes felnőtt szerepében” – írja az amerikai kommentátor.

Ezután hosszasan elemzi az orosz hazugsággépezetet, és megállapítja: az már korántsem olyan, mint amilyenek a szovjet idők unalmas, senkit meg nem győző, olvashatatlan vezércikkei voltak. A putyini változat brutális és olyannyira nonszensz, hogy az már szórakoztató: a valóságtól messze elrugaszkodó és egymásnak is ellentmondó állításokat sok csatornán terjesztik, és azzal válnak sokak számára meggyőzővé, hogy különféle érvekkel jutnak el a sulykolni kívánt egyetlen következtetéshez. A szovjet világnézet tarthatatlannak bizonyult, ellentétes volt az emberi természettel, ám a nacionalizmuson és idegengyűlöleten alapuló putyinizmus sajnos nem ilyen, ezért sokan akarnak is hinni benne – fogalmaz Dan Perry. Majd beszámol egy médiavitáról, amelynek ő is résztvevője volt, és ahol az oroszok propagandistája azt bizonygatta, mennyire hatalmasak az ukrán veszteségek, és hogy minden az oroszok szája íze szerint alakul.

És itt jutunk el a válaszhoz, amit az amerikai szakember ad saját kérdésfeltevésére, hogy közeledhet-e az ukrajnai végjáték. Perry azt sejteti, hogy igen: ez a mostani orosz propaganda akár hasznos is lehet, ha arra irányul, hogy a fegyverek letételére készítsék fel az orosz közvéleményt - írja. Sejtését arra alapozza, hogy a háború kedvezőtlenül alakul Oroszország szemszögéből, az ukránok hamarosan F-16-osokat kapnak, és az oroszok valójában nem akarnak bevetni atomfegyvert. Az elmúlt hétvége történéssorozata pedig – megfogalmazása szerint – arra hívhatja fel a figyelmet, hogy esetleg nem is Putyin a legrosszabb opció Oroszország számára. „A Nyugat talán el is feledkezhet arról, hogy vádat emeljen ellene háborús bűncselekmények miatt” – teszi hozzá, engedtessék meg, hogy azt mondjam, nem kevés cinizmussal. Az amerikai szerző mindenesetre úgy látja: az orosz propaganda könnyedén meggyőzheti a kábult lakosságot, hogy egy kicsinyke háborús területnyereség Kelet-Ukrajnában, így a Krímmel a szárazföldi összeköttetés megteremtése valójában fényes győzelemmel ér fel – csak egy kicsit hazudni kell a veszteségek mértékét illetően.

Aggasztó, ha egy atomhatalom stabilitása megkérdőjeleződik

A német Die Welt helyzetértékelésében, illetve annak leírásában, hogy az Európai Unióban miként látják a fejleményeket, szintén hangsúlyt kap az orosz taktikai nukleáris fegyverek sorsa miatti aggodalom. Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője is arról beszélt: aggasztó, ha egy atomhatalom stabilitása megkérdőjeleződik. Az uniós politikusok egymással versengve hangoztatják, hogy mennyire váratlanul érte őket a Prigozsin-lázadás, hogy még most sem értik tisztán a hátteret és a mozgatórugókat, és hogy az egész erőpróbához rendkívül visszafogottan állnak hozzá, a kirobbant viszályt Oroszország belső konfliktusának tekintik, abba nem avatkoznak be. Azt ugyanakkor hozzáteszik, hogy ebben a helyzetben legalább annyira kell támogatni Ukrajnát, mint eddig.

A lapszemlét a fentilejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors
2023.06.27., kedd 6:00
Riporter: Kárpáti János