"Az új költségvetési rendelet gyakorlata érthetetlen"
29/12/2022 11:02
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
Ha megjelenik a 2023-ra vonatkozó új költségvetésről szóló rendelet, nehezen érthető, miért viszik januárban az Országgyűlés elé – véli Csiki Gergely. Ez alapján pánikhangulatot sejt a kormányban a Portfolio lapigazgatója.
Ahogy arról a Klubrádió is beszámolt, megvan annak az esélye, hogy csak 2023 januárjában foglalkoznak a már folyó év költségvetésének újragondolásával. A Költségvetési Tanács véleményének egyik legfontosabb pontja, hogy az eredetileg 3,5 százalékra tervezett hiánycélt 3,9 százalékra kell emelni.
Teljesen érthetetlennek tartja a kialakult helyzetet Csiki Gergely. A Portfolio lapigazgatója szerint ilyen még nem volt, hogy egy költségvetést a vonatkozó év előtti utolsó napjaiban rendeletileg írják át – ha egyáltalán megtörténik – és aztán a vonatkozó év elején vigyék az Országgyűlés elé.
"Érthetetlen, hogy rendeletben jelenik meg az új költségvetés, aztán akar vitatkozni róla a kormány az Országgyűlésben" – foglalta össze.
A következő évi költségvetést azért határozzák meg rendszerint a folyó év közepén, hogy kiszámítható terv alapján, minimális kockázattal döntsenek beruházásokról, intézkedésekről. Azonban az olyan instabil helyzetben, ami már az 2022 folyamán is látható volt, a kormánynak meg lett volna a lehetősége, kiigazításokat tenni, rosszabb esetben új költségvetést összeállítani.
Hozzátette, a gyorsaság az egyetlen előnye annak, hogy rendeletben határozzák meg az új költségvetést, így a kormánynak nem kell plusz ülést beiktatnia. Ugyanakkor ha megjelenik a rendelet, nem világos, miért kellene a parlamentnek is megtárgyalnia azt.
Azt biztosnak tűnik Csiki szerint, hogy költségek lefaragása mellett nagy bevételre számít a kormány a különféle különadókból is.
A bankoktól és biztosítóktól 360, illetve 220 milliárd forintot szednek be. Természetes reakciónak tartja Csiki, hogy ezeket a pluszterheket a fogyasztókra hárítják, ezért áremelkedésekre lehet számítani.
"Egy ilyen intézkedés azonban az inflációcsökkentő politika ellen hat" – tette hozzá. Így nem tartja valószínűnek, hogy 2023 végéig egyszámjegyűre zsugorodjon az infláció mértéke.
A költségvetés körüli ellentmondások, hiányos információk mögött a kormány pánikhangulatát látja.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2022.12.29., csütörtök 8:23
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János