„Köszönjük,
Esti gyors

Balázs Péter: Miért hívták volna meg Orbánt?

27/02/2025 23:52

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Soron kívüli csúcstalálkozó lesz Londonban, vasárnap egy sor uniós tagállam vezetői megvitatják az európai védelmi rendszert. Balázs Péter volt külügyminiszter, korábbi uniós biztos szerint az a kérdés, hogy miért hívták volna meg Orbán Viktort, hiszen a résztvevők egyrészt érdekeltek abban, hogy hozzájáruljanak az ukrajnai helyzet előmozdításához, másrészt beleszólást kapjanak a fölélénkült amerikai-orosz párbeszédbe. Orbán pedig azzal tűnt ki az utóbbi években, hogy az orosz érdekeket hangoztatta, és ezt kívülről tudják.

2025. február 27. Esti gyors / részlet, Balázs Péter (25.02.27.)
05:15
00:00

Soron kívüli találkozó lesz a brit fővárosban, vasárnap egy sor uniós tagállam vezetői meg kell, hogy vitassák az európai védelmi rendszert, különösen azért, mert úgy tűnik, Donald Trump amerikai elnök magára hagyja Európát.

Balázs Péter volt külügyminisztert, korábbi uniós biztost arról kérdeztük az Esti gyorsban, szerinte miért nem hívták meg Orbán Viktort a londoni tanácskozásra. Úgy fogalmazott: inkább az a kérdés, hogy miért hívták volna. Leginkább olyan, nagy európai NATO-tagországok, vagy őket támogató kisebb és aktív országok, mint Hollandia, Dánia, jönnek össze formális (például az Európai Tanács révén, uniós zászló alatt) vagy informális keretekben, amelyek egyrészt érdekeltek abban, hogy hozzájáruljanak az ukrajnai helyzet valamilyen előmozdításához, másrészt beleszólást kapjanak a fölélénkült amerikai-orosz párbeszédbe. Orbán azzal tűnt ki az utóbbi években, hogy az orosz érdekeket hangoztatta, ezt kívülről tudják, ennek elismétlésére ott most nincs szükség – vélekedett. Lengyelország viszont például ott lesz – jegyezte meg műsorvezetőnk.

Az USA-nak és Oroszországnak egymással is van intéznivalója, a diplomáciai párbeszéd helyreállítása, az még „elmegy”, ha ott nincs jelen európai. De Ukrajna nagy európai ország az EU-val társult viszonyban van, szeretne tag lenni, szorosan kapcsolódik a gazdasága is hozzá, ott Európának helye van. Még inkább ez a helyzet, ha valamilyen békemegállapodás összejönne, ami borzasztó nehéz lesz, és azt fenn is kell tartani, amihez katonai jelenlétre is szükség lehet, az Egyesült Királyság és Franciaország is jelezte, hogy ebben részt venne (más országok pedig azt, hogy inkább nem). Ebben szorosan együttműködik a NATO és az EU, mert az angolokat inkább NATO-zászló alatt lehet bevonni.

Ausztriában néppárti-szocdem-liberális kormány alakul

A szakértő arról is beszélt: hosszabb távú tendencia, hogy jönnek fel a szélsőjobboldali, populista pártok Európában, a parlamentekben nőtt a súlyuk. Ugyanakkor messzebb vannak a kormányzástól, Németországban egyértelmű, hogy senki nem fog össze az AfD-vel, Ausztriában győztek ugyan, de a Herbert Kickl-féle párt nem tudott kormányt alakítani. Olaszországban kormányon vannak Giorgia Melonival, de az „megszelídített szélsőjobb”, és ugyancsak kormányban vannak Hollandiában és Svédországban, de európai politikát visznek, az EU-t nem akarják visszabontani, Ukrajnát támogatják. Tehát – összegezte Balázs Péter – az Orbán-féle elképzelésnek, hogy egyfajta oroszpárti, integrációellenes csapat összejöjjön, az esélyei az utóbbi időben úgy néz ki, csökkentek.

A beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Kiemelt kép: Klubrádió/Mátyus László

Esti gyors
2025. február 27., csütörtök 18:20
Riporter: Rózsa Péter