Bauer: Önkényuralmi rendszerben élünk, érték, hogy még van ellenzék
14/04/2023 21:26
| Szerző: Klubrádió
Bauer Tamás szerint jelenleg önkényuralmi rendszerben élünk, de a politikai gondolatok szabadsága még működhet. "Örüljünk ennek, ne becsüljük le, értékeljük, hogy ennyiféle nézet, gondolat, politikai elképzelés létezik. Ne siettessük ennek a sokféleségnek az eltűnését a magyar politikai közéletből" - mondta a közgazdász az ellenzékről, amelynek pártjai között szerinte döntő különbségek vannak.
Bauer Tamás közgazdászt, egyetemi tanárt, volt országgyűlési képviselőt arról kérdeztük, amiről csütörtökön Lakner Zoltán politológust is, hogy mi az akadálya az ellenzék szorosabb együttműködésének.
Szerinte a különbségek döntőek az ellenzéki pártok között. A jelenlegi ellenzéki pártok egy önkényuralmi rendszerben magukat a demokrácia híveinek mondják. De a demokrácia hívei is lehetnek jobb-és baloldaliak, liberálisok és „antiliberálisok”, szocialisták. Ezek lényeges különbségek, ezekről szól szerte a világon a demokratikus politika.
Két témakört emelt ki: az egyik a nemzeti kérdés, amelyben a Demokratikus Koalíció kifejezetten ellenzi a Fidesz politikáját, nem helyesli a kettős állampolgárságot és a határon túl élők választójogát abból a megfontolásból, hogy mindenki ott vegyen részt a döntésekben, ahol azok őt érintik. Ezzel szemben a többi párt annyira elfogadja a Fidesznek ezt a gyakorlatát, hogy például az MSZP elnöke annak idején azzal ment el Erdélybe, hogy ott kampányoljon, segítsenek nekik ebben. (Amire azt a választ kapták, hogy fölösleges, a helyiek tudják, hogy a Fideszre fognak szavazni.)
A másik példa, amelyre felhívta a figyelmet, az európai integráció elmélyítése. A DK támogatja az európai egyesült államok eszméjét, például a Jobbik pedig új kiegyezést sürget Nyugat- és Kelet-Közép-Európa között, ami szerinte „lényegében a Fideszével azonos” álláspont. Tehát külpolitikai téren is alapvető nézetkülönbségek vannak az ellenzéki pártok között – vélekedett Bauer Tamás.
Majd felvetett egy gazdasági témát is: az ársapkákat a Momentum és a Jobbik is megszüntetné, az MSZP pedig még ki is terjesztené. Szerinte az előbbi modern, a nyugati gyakorlatot követő felfogás, az utóbbi pedig visszamutat a szocializmusba, ahogy a Fideszé ezen a téren.
Sokszínű ígéretek vagy üresség
A választásokig lehet együtt szidni a Fideszt, lehet együtt tenni „teljesíthetetlen jóléti ígéreteket”; ebben a Jobbiktól a DK-ig nagy az egyetértés, mindenki ígérget, de semmit nem ér el vele, de abban a pillanatban, amint kormányozni kezdenének, nagyon nehezen lennének összeegyeztethetőek az álláspontok. Ráadásul ezek az ígéretek is sokfélék, ha pedig ezt a sokféleséget el akarják belőle tüntetni, akkor üressé válik a közös program – jegyezte meg, az előző választásra is utalva. Ugyanakkor hozzátette: a dolog olyan nagyon nem aktuális, mert Orbánéktól egyhamar nem lehet megszabadulni szerinte, „szinte teoretikus a vita”.
Hangsúlyozta: amikor politikáról beszéljünk, ne csak arról beszéljünk, hogy ki van hatalmon és hogyan lehet őt legyőzni, hanem arról is, hogy mit tesz a hatalommal és mit tenne az, aki kormányváltást szeretne. Erről szerinte keveset beszélnek az elemzők, kevés szó esik a médiában és a szavazók egy része is azért is várja el a pártoktól szorosabb együttműködést, mert nem látja, hogy „egy világ választja el őket”.
Az mondta, örül, hogy van Párbeszéd, van LMP, bár utóbbinak a gondolatai kevésbé állnak közel hozzá, mint a DK-é vagy a Momentumé. Az ő kitörlésük a politizálásból nem hozna annyit a konyhára, mint amennyit vesztenénk általa. „Jelenleg önkényuralmi rendszerben élünk, és még jó ideig ebben fogunk élni (...), de a politikai gondolatok szabadsága még működhet” – jelentette ki. „Örüljünk ennek, ne becsüljük ezt le, értékeljük, hogy ennyiféle nézet, gondolat, politikai elképzelés létezik. Ne siettessük ennek a sokféleségnek az eltűnését a magyar politikai közéletből.”
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: MTI/Beliczay László
2023. április 14., péntek 16:45
Műsorvezető: Bolgár György