Böcskei: A progresszív elit önhittsége vezetett Trump sikeréhez
14/11/2024 11:33
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
A progresszív elit zárt, fennsőbbséges, kioktató voltában látja azt Böcskei Balázs, az IDEA Intézet kutatási igazgatója, hogy az amerikaiak többsége inkább a vitatott személyiségű Donald Trumpra szavaztak.
Donald Trump győzelme annak tükrében érdekes, hogy Kamala Harrisnek minden jel szerint sikerült mozgósítani a progresszív elitet. Böcskei Balázs, az IDEA Intézet kutatási igazgatója szerint az amerikai szavazók többségének elit-ellenessége lehet az egyik fő oka, annak, hogy Harrist választották.
Arra a kérdésre, hol alakulhat ki a fogékonyság a populizmus iránt, az elemző azt válaszolta, „olyan közegben alakulhat ki, ahol az elitről az a kép alakult ki, hogy kioktat, nevel, előirányoz, szégyenbe tesz”. Szerinte ezt az elitet önhittség és a zárkózottság jellemzi. És bár demokrata politikusok, közéleti személyek iránti szimpátia alapvetően nem csökkent, csak nem szeretik, ha az életmódjukról kioktatják őket. Egyszerűbben, a választók feltétlenül szeretnének ezeknek „küszöböknek” megfelelni, legyen az akár az egészségesebb életmód, vagy a környezettudatosság, esélyegyenőség munkában és politikában egyaránt.
Böcskei szerint az amerikai választók közül sokan érzik úgy magukat, hogy az elit neveli őket, és ha nem hajlandók valamire, amiatt rosszul kell érezniük magukat. Trump ez alól menti fel őket. „Ehhez képest jön Donald Trump, aki azt mondja: »ismerem ezeket az embereket, akik nektek előírnak dolgokat. […] Mert én onnan jövök, és higgyétek el, ezeket nektek írják elő, és nem tartják magukra nézve kötelezőnek. […] Én leveszem rólatok ezt a szégyent, lehettek olyanok, amilyenek vagytok.« És szerintem a kulcs a következő időszakban a szégyen kérdése lesz” – vázolta.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.11.14., csütörtök 9:00
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János