„Köszönjük,
Megbeszéljük...

Bokros: 500 nap alatt rendbe lehet hozni a magyar gazdaságot

18/03/2025 18:36

| Szerző: Klubrádió

"500 nap alatt ezt meg lehet csinálni" - mondta Bokros Lajos volt pénzügyminiszter a Megbeszéljük-ben arra a kérdésre, ha nyer az ellenzék jövőre, akkor mennyi esélye lesz arra, hogy gatyába rázza a magyar gazdaságot és a jogállami kereteket visszaállítsa.

2025. március 18. Megbeszéljük... - részlet l Bokros Lajos 2025.03.18.
52:24
00:00

"Ezt már nagyon sokszor megírtam, hogy 500 nap alatt rendbe lehet hozni a magyar gazdaságot - mondta Bokros Lajos közgazdász, egyetemi tanár. - 300 pontban, 150 pontban. Elképzelhető, hogy majd nőni fog ez a szám, mert egyre romlik a helyzet ilyen szempontból, tehát a gazdasági jogállamiságnak is nagyon fontos feladatai keletkeztek azóta, de nincs olyan rossz gazdasági helyzet, hogy egy szakszerű, felelős és tapasztalatokkal, tudással, teljesítménnyel, megszerzett bizalommal rendelkező kormány ne tudna adott esetben csodákat művelni."


Ha jön egy ellenzéki erő, és megnyeri a választást, akkor egyaránt fontos, hogy a jogállami kereteket visszaállítsa és elkezdjen egy normálisabb, igazságosabb, hatékonyabb gazdaságpolitikát, vélte Bokros. "Hangsúlyozom és aláhúzom háromszor, hogy a gazdasági jogállamiság helyreállítása, például a jegybanki függetlenség, például egy valódi versenyhivatal, például komoly versenyélénkítő és versenyerősítő monopóliumokat széttörő szabályozás - nem pedig versenytorzító és monopóliumokat építő szabályozás, ami most van - ez elengedhetetlen lenne annak érdekében, hogy a magyar gazdaság alkotó erői ismét felülkerekedjenek, és elinduljunk a fenntartható növekedés útján."

 
Bokros Lajos és Bolgár György a Megbeszéljük-ben
 Fotó: Klubrádió/Mátyus László
 

Varga Mihály jegybankelnöksége mellett is meg lehet menteni szerinte a gazdaságot és jogállamiságot. A volt pénzügyminiszterrel kapcsolatban, aki kezdettől fogva Orbán Viktor leghűségesebb, bár mérsékeltebb kiszolgálója volt a gazdaságpolitikában az elmúlt 15 évben, azt mondta: "Konkrét helyzet konkrét elemzése fogja eldönteni, hogy mit lehet csinálni majd a jegybank elnökével, aki egyébként nagyon ügyesen kétkapuzik. Most azért elmondta, hogy az ő feladata és az intézményének a feladata a formális jogszabályokból fakadóan az, hogy az infláció elleni harcra összpontosítson minden erőt és minden figyelmet, és ezzel szemben vesse le mindazokat a fölösleges koloncként Matolcsy által fölvett feladatokat, amik különben részben ellentmondtak a monetáris politikai célkitűzéseknek, részben pedig aláásták azt. Tehát elképzelhető még az is, hogy kutyából szalonna lesz. Ez attól függ, hogy milyen lesz a kormány, és az milyen mértékben tudja egyébként helyreállítani a jogállamiságot, és mindazokat a jegybank mellett nagyon fontos intézményeket, Kúria, Alkotmánybíróság, Legfőbb Ügyészség, Médiatanács. Mindezt úgy kézbe venni, hogy lehetővé váljon a jogállamiság viszonylag gyors visszaépítése."

Magyarországon a kormány a legfontosabb előidézője az inflációnak, árulta még el. "Nem igaz az, amit már évek óta hangsúlyoznak, hogy itt háborús inflációról van szó, hiszen a háború az összes szomszédunkat ugyanúgy érinti, mint Magyarországot. Tehát nyilvánvaló, hogy itt a háborún túlmenő tényezők még nagyobb súllyal jönnek számításba." Több nagyon fontos belső oka is lehet ennek, mondta, majd kifejtette: "Az első a túlságosan laza monetáris politika, ez nálunk megvan. A második a túlságosan laza költségvetési politika, óriási költekezés, óriási hiánnyal, ez is nagyon igaz Magyarországra nézve. A harmadik az, hogy a bankok adott esetben túlhitelezik a gazdaságot, ez is megvan Magyarországon, és ez összefügg a jegybank magatartásával." 

A magyar kormánynak szerinte érdeke az inflációs gazdaságpolitika. "Ez a legutóbbi osztogatva fosztogatás, ami már a választási propaganda keretében különböző orbáni ígéretekben tárgyiasult, ez azt bizonyítja, hogy Magyarországon olyan gazdaságpolitikát látunk, hogy a kormány szeret egyes rétegeket, társadalmi csoportokat kiváltságokkal megcélozni, hogy azok legyenek hálásak, és csak azt nézzék, hogy az ő helyzetük másokéhoz képest viszonylagosan javul. Igen ám, de utána ennek a sok osztogatásnak az lesz az eredménye, hogy fölborulhat a belső és a külső költségvetési és pénzügyi egyensúly."Azért szerinte, hogy ez ne történjen meg, az egész osztogatást azt inflációban visszaveszik, és azok, akik a kiváltságokban nem részesültek, azok még rosszabbul járnak ahhoz képest, mint hogyha nem lett volna semmi ebből az osztogatásból.

A most bevezetett árrésstop intézményét Hruscsov elvtárs idején már kipróbálták, hangsúlyozta, aztán ezt több más országban is igyekeztek alkalmazni és utánozni. "Majd aztán Hruscsov elvtárs '64-ben elment szépen nyugdíjba, és örülhetett, hogy nem akasztották fel, mert korábban az volt a gyakorlat, hogy a szovjet pártfőtitkárok mindig csak a halál útján távoztak a hatalomból - mondta. - Ezek a bürokratikus adminisztratív intézkedések megölik a piacgazdaságot, és megölik az önálló kezdeményezést, és olyan torzításokat vezetnek be, amelyek vagy áruhiányhoz vezetnek, vagy hogyha ez nagyon koncentrálódik bizonyos önálló termelőknek a tevékenységére, akkor azok tönkremennek." Tehát szerinte ez mindenképpen olyan értelmetlen károkozás, ami őrült politikának tekinthető, és semmiféleképpen nem fogja a magyarországi fogyasztókat megvédeni az inflációtól.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)

Megbeszéljük.../interjú Bokros Lajossal
2025.03.18., kedd 16:20
Riporter: Bolgár György