Büszkeség, csókküldemény, festett fotó
8/08/2021 14:50
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A büszkeség érzésének megítélésétől az alkalmazott fotózásig vezetett ezen a héten a Galaxis kalauz. Útközben megvizsgáltuk a képes levelezőlapok történetét is.
Kézzel fogható jele is lehet persze annak, hogy a büszkeségünk megalapozott. Például, ha gratuláló üdvözlőlapot kapunk valakitől egy teljesítményünk elismeréseként. Az ilyen figyelmesség gyakran kerül a hűtő ajtajára egy mágnes segítségével. Ahogy a hasonló pozitív tartalmú lapok is. Régebben is gyakran őrizték meg a levelezőlapokat, sőt néha társaságban meg is mutatták a gyűjteményt a háziak, mondta el Petercsák Tivadar néprajzkutató. Hozzátette, ilyenkor a vendégeknek illet is figyelmesen végig böngészni a távolból küldött dekoratív üdvözlő kártyákat. A beszélgetésből az is kiderült, hogy a képes levelező lapok 19 története egészen 1870-ig nyúlik vissza, és már a kezdet kezdetén volt közöttük útibeszámoló, úgynevezett csókküldemény vagy apropó nélküli kedveskedés. Petercsák Tivadar elmondta, ezek az üzenetek a polgárosodással jöttek divatba, egyrészt mert tartalmasabbak voltak, mint egy távirat, másrészt, mert olcsón szállította a posta.
A beszélgetésből az is kiderült, hogy sokszor híres festők művei kerültek a képeslapok illusztrált oldalára. Vagy éppen fotók. Utóbbiaknak azonban elég hosszú utat kellett megtenniük, mire a pillanat megörökítése mellett művészeti alkotásként is számon tartották őket. Kincses Károly fotómuzeológus elmondta, eleinte még alkalmazott művészetnek sem nevezhették, hiszen minden fotóból csak egy darab készült, nem sokszorosítás. Hozzátette, maga a fénykép és annak készítői is tehetnek arról, hogy ilyen lassan vált elismertté a műfaj, hiszen sokáig a festészet kiegészítőjeként működött.
2021. augusztus 5. szerda 15:00
Szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes