Csak a legügyesebbek harcoljanak éjszaka a szúnyogokkal
14/05/2019 14:35
| Szerző: Klubrádió
A szúnyogok elsősorban hő, másodsorban kibocsátott szén-dioxid, harmadsorban kémiai anyagok alapján „vonzódnak” az emberhez. Ki mint izzad, úgy eszik a szúnyogok – utalt rá a szakértő. Azt is elmondta, ha egy nyári éjszaka szúnyog támad ránk álmunkban, és nem tudjuk lecsapni, eldönthetjük, hogy egy nagy csípést szeretnénk tőle, vagy sok kicsit.
Soltész Zoltán arról is beszélt, hogy egy szúnyognak nagyon kevés, milliliterekben mérhető mennyiségű vér is elég a szaporodásához, de ahhoz, hogy ezt összegyűjtse, gyakran több csípést is ejtenie kell. Ehhez sok esetben nem is kell továbbszállnia áldozatáról. Éjszakánként egyetlen vérszívó is össze-vissza tud csipkedni bármelyikünket, ha forgolódásunkkal, hessegetésünkkel akadályozzuk a szükséges mennyiség egyszeri megszerzésében.
Vagyis ha egy nyári éjszaka szúnyog támad ránk álmunkban, és nem tudjuk lecsapni, eldönthetjük, hogy egy nagy csípést szeretnénk tőle, vagy sok kicsit. Utóbbi elvetése esetén, a jó tanács ezek alapján az lehet, hogy csak a legügyesebbek harcoljanak éjszaka a szúnyogokkal.
Csak a nőstény szúnyogok csípnek, a hímek szájszerve nem is alkalmas a bőr átszúrására – jegyezte meg. A nőstény szúnyog pedig az összegyűjtött vért tojásokká alakítja, de csak miután jól kipihentette az intenzív szívásban elfáradt szervezetét.
A szakértő elmondta azt is, hogy az ultrahangos szúnyogriasztók a szakirodalom szerint nem hatásosak; az apró rovarok képesek fertőzéseket terjeszteni a nyugat-nílusi vírustól (amely az esetek túlnyomó többségében nagyon enyhe lefolyású) akár a szívférgességig, amelyet állatokról hoz át.
A beszélgetést meghallgathatják a cikk elején, a lejátszóra kattintva!
2019. május 14., kedd 10.20
Műsorvezető: Bódy Gergő