Csak egy vallomás a szélben – Szénási Sándor jegyzete
22/06/2022 18:01
| Szerző: Szénási Sándor/Klubrádió
Némely esetben teljesen világos volt, hogy azok, akiknek a hivatalos éves gyarapodása mindössze egy nádazott halászkunyhó megvásárlása volt, milliárdos korrupciós ügyekben utaznak, strómanokon keresztül szerzik be és tárolják a vagyonukat, szisztematikusan lopják le és el az államot, valamint az uniós pénzeket, a pozíciókat sápszedésre használják, egyszóval sima tolvajokként működnek; hogy központi jóváhagyással vagy anélkül, ebből a szempontból édesmindegy.
Az új szisztéma ugyanis az Európai Parlament előírásait veszi át, amelyek viszont azonosak a Bundestag szabályaival, és szemben a magyar gyakorlattal – amely illetlenül kíváncsi, a részletekben reménytelenül elvesző, piszkálódó és ellenszenves –, nagyvonalú és duzzad a bizalomtól.
Ez annyit tesz, hogy a jövőben a befolyó jövedelmekről a források szerint külön kell nyilatkozni, az összegek helyett azonban elég a jövedelmi sávokat megjelölni, a hozzátartozók gyarapodása magánügy, mint ahogy az ingatlanok, megtakarítások és hitelek léte vagy nemléte is. Hogy a közölt adatok hitelességét mennyire ellenőrzi az Unió, nem tudni, de egy ennyire barátságos bevallási rendszer mellett ez talán mindegy is.
Mindenesetre a magyar szabályozást, ami sokkal részletezőbb és – mivel a vallomást tevőről eleve és nyilván okkal a legrosszabbat tételezi fel – gyanakvóbb is, mindig is össznépi bizalmatlanság, sőt megvetés övezte. Pontosítsunk: nem a rendszerről gondolt rosszat a közvélemény, inkább a képviselőkről volt képtelen eldönteni, hogy az igazat mondják-e, vagy csak kamuznak.
Némely esetben pedig teljesen világos volt, hogy azok, akiknek a hivatalos éves gyarapodása mindössze egy nádazott halászkunyhó megvásárlása volt, milliárdos korrupciós ügyekben utaznak, strómanokon keresztül szerzik be és tárolják a vagyonukat, szisztematikusan lopják le és el az államot, valamint az uniós pénzeket, a pozíciókat sápszedésre használják, egyszóval sima tolvajokként működnek; hogy központi jóváhagyással vagy anélkül, ebből a szempontból édesmindegy.
A bevallásaikat azonban dettó nem ellenőrizte senki, az állam tehát olyan bizalommal viseltetik irántuk, amely bizalmat a lakosságtól nem élveznek, és ez azt bizonyítja, hogy lehet ugyan egymillió keresztkérdéssel nehezített pályára terelni a vallomásra kényszerített képviselőket, de ahol a polgári tisztesség és a közjó iránti elkötelezettség nem része a politikai rendszernek, a legjobb szabályzatot is megeheti a fene.
Az európai előírások átvétele pedig még attól a sansztól is megfosztja a hazai gyakorlatot, hogy azt egyszer valaki komolyan vegye, és a hazugságról bebizonyítsa, hogy hazugság. A bizalmon alapuló uniós szisztéma hasznosítása viszont hivatalosan is láthatatlanná teszi a korrupciót, vagyis egy demokratikus intézmény működésének látszatával igazolja vissza a fosztogatásokat.
Pontosan ezért is csinálják. Ki meri ezek után azt mondani, hogy nem demokraták, és nem európaiak?
Szénási Sándor jegyzete a 2022. június 22-i Esti gyorsban hangzott el.