„Csak nehogy tíz fölé menjen a koronavírusosok hivatalos száma! ...”
9/03/2020 21:50
| Szerző: Klubrádió
Önáltatás, amit a kormányzat a koronavírus-járvány eddigi kezelése során művelt, alig csináltatott teszteket, mintha így kisebb lehetne a valódi betegszám. A döntéshozók farizeus módjára viselkednek az orvosok és ápolók védelmében is, különösen nagy veszélyben vannak az idősebb magyar orvosok, aki nagyon nagy számban dolgoznak országszerte – mondta Komáromi Zoltán háziorvos, a DK szakpolitikusa.
Még mindig nem veszi komolyan a kormány a koronavírus magyarországi jelenlétét, azt, hogy mekkora baj van – mondta Komáromi Zoltán háziorvos. A DK egészségpolitikusa szerint miközben a szomszédos Ausztriában már száz fölött van a nyilvántartott betegek száma, a magyar vezetés azt játssza, hogy nem csináltatja meg, csak nagyon kevés esetben a koronavírus-tesztet, nehogy tíz fölé menjen az itthoni betegek hivatalos száma. Ez olyan önáltatás, amit egyszerűen felháborítónak és disznóságnak érez – fogalmazott.
Megmagyarázhatatlan
Nap mint nap jönnek a sajtóból és saját ismeretségi köréből is a hírek, hogy nem végzik el a tesztet embereken akik veszélyeztetettnek érzik magukat, arra gyanakodnak, hogy már fertőzöttek, ezért bementek a Szent László Kórházba vizsgálatot kérni. Az egészségügyi intézményben azonban a tiszti főorvos által megadott szempontok szerint – mivel láz, egyértelmű tünetek nem jelentkeztek náluk – nem minősültek olyan személynek, akiken el kell végezni a tesztet, ezért hazaküldték őket – mondta Komáromi Zoltán.
Példaként említette annak a külföldről hazalátogató férfinak az esetét, aki vélhetően megfertőzte az apját, előtte ugyanis hiába ment el lázasan vizsgálatra, nem végezték el rajta a vírustesztet. Pedig szerinte pár ezer forintos vizsgálatról van szó, amivel mindenki számára egyértelművé lehetne tenni, hogy egy személy fertőzött-e vagy sem. Komáromi hangsúlyozta, kezdetektől világos volt, hogy olyan sunyi betegségről van szó, amelyet már a tünetmentes időszakában is továbbadhat a fertőzött, ezért megmagyarázhatatlan, hogy miért nem végezték el több emberen a tesztet. Tudomása szerint két hónap alatt körülbelül 360 tesztet végeztek el Magyarországon, míg Ausztriában 6 ezret.
Változik a protokoll
Komáromi hozzátette azt is, hogy a kornavírus-helyzetről tartott március 9-ei sajtótájékoztatón – amit Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központ vezetője és Szlávik János, az Infektológiai Intézet főorvosa tartott – azt ígérték, 24 órán belül megváltoztatják az eljárásrendet.
Szlávik a hétfői sajtótájékoztatón az Inex beszámolója szerint azt is mondta, az egészségügyi dolgozók szűréséről az egészségügyi hatóságok döntenek. Szűrni szerinte értelmetlen folyamat a koronavírus esetében, mert álbiztonságot ad. Ha valakinek negatív a tesztje klinikai tünetek nélkül, attól még lehet beteg. Ezek a tesztek diagnosztikai tesztek, sehol a világon nem szűrik rutinszerűen az egészségügyi dolgozókat. A kontaktszemélyeket viszont szigorúan kivizsgálják, és ez eddig is mindig megtörtént. Szlávik szerint bőven rendelkezésre állnak Magyarországon a tesztek.
Farizeus
Komáromi szerint azonban az egész történetnek az egyik legfelháborítóbb része most már az, ahogy az állam a saját egészségügyi dolgozóival bánik. Farizeus hozzáállás, hogy az emberi erőforrás-miniszter és a belügyi tárca vezetője arra kéri az egészségügyi dolgozókat, ne menjenek külföldre, mert félti őket a fertőzéstől, közben meg az orvosok és ápolók nem kapnak megfelelő védőfelszereléseket, illetve amit kapnak az nem alkalmas az egészségük védelmére.
A háziorvos megemlítette, hogy a mentőszolgálatnál ő és kollégái sebészi maszkokat vehettek át, amelyek nem sokat érnek, ha fertőző beteggel találkoznak, vagyis a vizsgálatot végző gyógyító is teljesen kiszolgáltatott a betegségnek. Főleg az idősebb háziorvosokra igaz ez, akiknek nagy része hetven év fölötti, tehát súlyosan veszélyeztetett korban van.
Ki fertőzte meg az első szerbiai beteget?
Komáromi beszámolt egy hétfői beszélgetéséről is. Mind mondta, reggel felhívta egy vidéki kollégája, azzal, hogy megkereste őt a szerb tiszti főorvosi szolgálat. A vidéki háziorvos beszámolója szerint a szerb fél közölte vele, kiderítették, hogy az első szerbiai koronavírusos beteg nemrég az ő városában járt, és onnan vihette át a vírust a Vajdaságba. A kórokozót vélhetően az említett vidéki magyarországi településen élő fiától kapta el, akit nemrég látogatott meg. Közben az is kiderült, hogy a fiú múlt héten volt bent a Szent László Kórházban, de mivel nem volt lázas,,nem végezték el rajta a koronavírus-tesztet – mondta Komáromi Zoltán.
A március 6-án, pénteken azonosított első szerbiai fertőzöttről a sajtóban korábban más hírek jelentek meg. Zlatibor Loncar szerb egészségügyi miniszter pénteki belgrádi sajtótájékoztatóján közölte, hogy a 43 éves Topolyán élő férfi Budapesten a testvérénél járt, akinek már voltak vírusos tünetei, hazatérte után pedig saját magán is tapasztalta a fertőzés jeleit. Müller Cecília, országos tiszti főorvos aztán még aznap délután sajtótájékoztatón közölte, hogy a szerbiai beteg lappangási időn kívül járt Budapesten, vagyis nem itt kaphatta el a betegséget. Vidéki magyar településről nem volt szó az akkori híradásokban.
A beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg!
2020. március 09., hétfő 16.10
riporter: Szénási Sándor