Köszönjük, hogy támogattak minket.
Esti gyors

''Egyedülálló a dezinformációs kampány és a magyar kormány médiatér-foglalása''

4/04/2025 07:04

| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió

Egyedülálló helyzetnek tartja az Európai Unióban Paolo Cesarini azt, ahogy a magyar kormány kontroll alatt tartja a médiát és ezzel manipulálja a közvéleményt - nyilatkozta rádiónknak az Olaszországban található Európai Egyetemi Intézet szakértője Budapesten a dezinformációs hálózat okozta magyar helyzetről a Political Capital nagyszabású rendezvényén.

2025. április 03. Esti gyors - Csernyánszky Judit interjúja Paolo Cesarinivel 2025.04.03.
06:00
00:00
Ahogy nézem, a kormány médiatér-foglalása olyan mértékű, hogy nincs is mód a tényszerű objektivitásra a mainstream sajtóban, ebben túlerőben – fogalmazott a Klubrádió kérdésére Paolo Cesarini, az Európai Egyetemi Intézet szakértője, amikor arról kérdezem, mennyire súlyos a kormány általi dezinformációs áradat, a lakosságot milyen mértékben befolyásolja és távolítja el a valóságtól? 

Arra sajnos nincs számszerű adatom, hogy a lakosságot milyen arányban önti el ez a dezinformációs áradat  - mondta el az Európai Digitális Médiafigyelő Intézet (EDMO) és az Európai Média és Információs Alap (EMIF) programigazgatója azon a félnapos konferencián, amelyet a Political Capital főszervezésében a Francia Intézetben tartottak az AFP, az Epresspack, az Idea Alapítvány, a Lakmusz, a Mérték Mediaelemző Műhely közreműködésével. 

P.C.: Maximális elismerésem azoknak, akik a független médiát védve a meglehetősen vad körülmények ellenére is bátrak és kitartanak, képesek ilyen ellenséges környezetben dolgozni. Sőt, éppen ebből kiindulva azt gondolom, még jövője is lehet ennek a független médiának Magyarországon. Ez persze a nemzetközi együttműködés nélkül szinte teljességgel lehetetlen. A túlélésnek feltétele, mennyire képesek segíteni az európai kollégák és intézmények a tényfeltárást, az tényellenőrzést és a kutatást, oknyomozást. 

Cs.J.: Mennyire tér el az itteni dezinformációs-, propaganda hadjárat az európai uniós tagállamokban tapasztaltaktól? 

P.C.: Abban mindenképpen egyedülálló, hogy tényszerűen meg lehet állapítani, ki uralja és kontrollálja a narratívát ma Magyarországon. Más országokban sokkal ellentmondásosabb, zavarosabb, homályosabb és nem ennyire egyértelmű a helyzet. Önöknél nemcsak az világos és nyilvánvaló, hogy Orbánék kezükben tartják a közszolgálati médiát, de az is, hogy még mások, például a Megafon is rásegít. A magyar kormány teljesen nyílt lapokkal játszik. Ők mind együtt egy játékot és egy szabály szerint játszanak, s ez bizony eléggé egyedülálló az EU-ban. 

Cs.J.: Azért itthon a kormánnyal szemben kritikus vélemények szerint ennek köze lehetett ahhoz, hogy négyszer nyert választást a kormány. Ön szerint milyen szerepe lehet a választási eredményekben a kormányzati sajtó túlsúlyának? 

P.C.: Az effajta médiakontroll tulajdonképpen egy életbiztosítás a kormány számára, hiszen az információs hálózatot maga tudja irányítani, az információk megjelenési formáját maga tudja megszabni. Azaz egyértelmű, hogy a közvéleményt a saját szándékai szerint tudja manipulálni, befolyásolni. A saját legitimációját számos kérdésben képes elhitetni az emberekkel, méghozzá úgy, hogy senkiben fel se merüljön a jogállam meglétének vagy hiányának a kérdése. 

Cs.J.: Ez érdekes, amit mond, merthogy a szavazók nincsenek tisztában azzal...

P.C.: Igen, igen. Tehát olyan gyakorlatot képesek kialakítani, amelyben a szavazókban fel sem merül a gyanúja annak, hogy ne lenne jogállam az országban. Épp a választások megtartásával emel védőpajzsot a jogállamnak. 

Cs.J.: Ráadásul a választási törvényt időről időre megváltoztatják, ahogy nekik tetszik, és ahogy a számukra előnyösebb…

P.C.: Minden választási törvénynek megvannak az erősségei és a gyengeségei is. Én sajnos nem tudok konkrét kritikát mondani a magyar választójogi törvény módosításairól, és úgy általában jellemző a kormányokra, hogy saját képükre formálják a törvényeket. Az biztos, hogy már úgy fordulnak rá a választásokra, hogy masszívan kontrollálják a közvéleményt, pontosan tudják, mire számíthatnak. Ha nem így tennének, akkor igencsak göröngyös lenne az út, és kockázatos választások elé néznének. 

Cs.J.: Ahogy hallgatom Önt, úgy érzékelem, nincs remény. Hogyan lehetne kievickélni ebből a helyzetből? 

P.C.: Sok szerencsét! – teszi hozzá viccesen, amivel jelzi is, elég kilátástalan a helyzet. 

A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a hanganyag meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)

Esti gyors: interjú Paolo Cesarinivel
2025.04.03., csütörtök 18.50
Riporter: Csernyánszky Judit