Emlékezés Ormos Máriára
10/12/2019 06:18
| Szerző: Klubrádió
A korszak meghatározó történésze. Noha elkötelezett volt a rendszer mellett, mégis segített kihúzni alóla az ideológiai alapot.
Ormos Mária történész 90 évet élt. Vidéki úri családból származott, ennek ellenére szimpatizált a rendszerrel – igaz a műveiben nem tapasztalni elfogultságot. Párttag volt, de ’56 után nyilvánosan széttépte a tagkönyvét, ami persze – enyhén szólva – nem tett jót a karrierének.
Karsai László történész idézte fel az Esti gyorsban Ormos Mária életútját. Segédlevéltáros volt, majd a Történelemtudományi Intézetbe kerülve Franciaországgal kellett foglalkoznia. Nem akart, már csak azért sem, mert akkor még nem tudott franciául. Ám a feladat, az feladat, hát megoldotta. A levéltárakat azóta is szívesen látogatta.
Nagydoktoriját Trianonról írta, amit a párt kiadója meg is jelentetett. Érdekelték a diktátorok, foglalkozott Mussolinivel, Hitlerrel, a fasizmussal, nácizmussal. A szovjet diktatúrával különösebben nem, Karsai László szerint azért, mert a szakmai feltételei nem voltak meg, vagyis minden anyag nem volt kutatható – egyébként még most sem az.
Ormos Mária 1969-ben visszalépett a pártba, de a rendszerváltás előkészítésében meghatározó szerepe volt. Ugyanis Berend T. Ivánnal és másokkal ő volt az, aki olyan kutatásokat végzett, melynek alapján Pozsgay Imre kimondhatta, hogy ’56 nem ellenforradalom, hanem népfelkelés volt. Ezzel húzták ki az ideológiai alapot a Kádár-rendszer alól.
Az interjút a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: MTI/Illyés Tibor.
2019.12.09. 18:00
Műsorvezető: Szénási Sándor