Erősödnek Európában a Trump-barát pártok
29/01/2025 07:33
| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió
Egyelőre csak Orbán Viktor képviseli a Patriótákat az Európai Tanácsban, de ez hamar megváltozhat. A szövetség nagyszabású találkozóra készül februárban a Make Europe Great Again szlogen jegyében. Nemzetközi lapszemle.
A Patrióták most csak Magyarországon állnak a kormányzat élén, de a Politico felhívja a figyelmet arra, hogy a csoporthoz tartozó, szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt megnyerte a legutóbbi választásokat, és vezetője, Herbert Kickl kancellárjelölt koalíciós tárgyalásokat folytat. Eközben a szintén a Patriótákhoz tartozó Marine Le Pen, a francia Nemzeti Tömörülés államfőjelöltje a közvéleménykutatási listák élén áll: az országban 2027-ben esedékes a köztársaságielnök-választás. Kitér még a lap arra is, hogy Csehországban októberben tartanak választásokat, és a dolgok mostani állása szerint Andrej Babiš volt miniszterelnöknek, az ANO párt élén jó esélye van a kormányrúd visszaszerzésére.

A New York Times átfogó elemzést közöl az európai NATO-tagországok védelmi célú költségvetésének az alakulásáról. Megállapítja, hogy a hidegháború lezárultával a hadikiadások helyett a korábbinál többet szántak egészségügyi és szociális célokra, de most, látva a pusztító ukrajnai háborút, valamint azt, hogy elszigetelődéspárti politikus költözött vissza a Fehér Házba, úgy ítélik meg, hogy ismét növelni kell a katonai büdzsét.
A Krím 2014-es orosz annektálása után a NATO-tagállamok hivatalosan is elkötelezték magukat arra, hogy a GDP legalább 2 százalékát védelemre fordítják. Nyolc tagállam azonban még most sem érte el ezt a szintet, holott számos elemző szerint ez a 2 százalék sem elegendő. Donald Trump elnök úgy vélekedett, hogy 5 százalékra lenne szükség. 2006-ban egyébként még a legtöbb tagország 2 százalék alatt volt, sőt több európai tagállam a 2008-as pénzügyi válság következtében tovább csökkentette katonai kiadásait.
Daniel Fiott, a brüsszeli közigazgatási főiskola védelmi tanulmányokkal foglalkozó programigazgatója szerint korábban nem csak az volt a gond, hogy nem számítottak újabb háborúra, hanem az is, hogy úgy vélték, egy esetleg mégis kirobbanó újabb háború egészen más lesz, mint a korábbiak: precíziós fegyverekkel vívott, földrajzilag korlátozott kiterjedésű, rövid lefolyású összecsapás. Így aztán nem gondoskodtak kellő mennyiségű hadfelszerelésről, és nem építették ki az elhúzódó háború megvívásához szükséges ellátási láncot.
Ma már erőteljesen bővítik a kereteket. Robert Habeck német gazdasági miniszter nemrég a Der Spiegelnek nyilatkozva 3 és fél százalékot tartott kívánatosnak – igaz, ehhez hozzátette, hogy csak átmeneti emelésre gondol, és az arányt újra lehet majd csökkenteni, ha Németország biztonsága visszaáll ésszerű szintre. A New York Timesnak nyilatkozva Sean Monaghan, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja elnevezésű washingtoni elemző műhely kutatója azonban ezt nem tartja bölcs dolognak: szerinte „az Oroszország részéről megnyilvánuló állandó fenyegetés lett az új norma”, erre kell felkészülni.
Az Oroszország közelségében fekvő Lengyelország már tavaly elérte a 4 százalékot, ami a NATO-n belül a legmagasabb arány. A két legjelentősebb lemaradó Spanyolország és Olaszország, másfél százalék alatti értékkel. Ezzel szemben az agresszív Oroszország 6,3 százalékra tornázta fel a katonai költségvetés arányát.

Donald Trump az „oszd meg és uralkodj” elvét igyekszik érvényesíteni az Európai Unióval való kapcsolatában, de az EU nem fegyvertelen, ha úgy dönt, hogy ellenáll – írja az EurActiv brüsszeli portál.
A cikk szerint elemzők felhívják a figyelmet arra, hogy Trump zsigeri megvetést érez a nemzetközi megállapodások és szervezetek iránt, és ez növeli annak a valószínűségét, hogy az EU megkerülésével közvetlenül az egyes uniós tagországokkal akar tárgyalni. Az EU-t eközben gyengíti a két legnagyobb tagország, Németország és Franciaország politikai lebénultsága, valamint a Trump-barát szélsőjobboldali pártok politikai befolyásának az erősödése. A portál tudomása szerint Giorgia Meloni olasz kormányfő volt az egyetlen EU-vezető, akit meghívtak Trump beiktatására. Orbán Viktor szintén régóta csodálója a „Tegyük újra naggyá Amerikát” elnöknek.
Az uniónak azonban számos eszköz rendelkezésre áll a visszavágásra, ha Amerika esetleg gazdasági kényszert akarna alkalmazni vele szemben. Az EurActiv ezek közül egyebek közt kiemeli azt az üzleti vonatkozású kölcsönös segítségnyújtási mechanizmust, amelyet még akkor dolgoztak ki az európai cégek védelmére, amikor Trump, első elnöki ciklusában, egyoldalúan kivonult az Iránnal kötött atomalkuból, és ez az Iránnal üzletelő cégek amerikai szankcionálásának a veszélyét hívta elő.
Kárpáti János lapszemléjét a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva hallgathatják meg.