Szórakázzatok, majd beállítjuk optimálisra
A Fidesz finom üzenete: izmozhattok, küzdhettek, tehettek amit akartok – mi is azt tesszük, amit akarunk. Bármikor átírjuk, átszabjuk, átejtünk titeket.
Igazság a paywall mögött (sincs) – Selmeci János jegyzete
Az igazság persze egy, sőt tíz másodpercben sem mondható el, néha egy kiváló újságíró hosszú cikke vagy riportja, és három megszólaltatott szakértő is kevés ahhoz, hogy bármire is jussunk egy bonyolult kérdésben, amiről egy narancsszínű politikus, államilag széttámogatott kormány-progapandista vagy egy mezei tiktokker tíz másodperc alatt világgá üvölti a maga igazságát.
Diplomácia a ZOO-ban - Józsa Márta jegyzete
A ma már soha nem emlegetett – bár papíron még létező – el nem kötelezett országok jobbára nagy pompával utazgató államfői nem ritkán tértek haza egy-két elefánttal a puttonyukban. Lásd Josip Broz Titonak az adriai Brioni szigetén harmadik világbéli királyi és főkormányzói adományokból létrejött egykori magánállatkertjét.
Tervek jövőre – Szénási Sándor jegyzete
Az őszi hangulat beköltözése a NER-elitbe tagadhatatlan, mint ahogy az is, hogy a politikai évszakváltozás réme O.V. esetében dacot és nem beletörődést fog jelenteni, sőt.
Hatalmi térképészet - Kárpáti Iván jegyzete
A fővárost szétkapják, egymással semmilyen összefüggésben nem lévő területeket kötnének össze, és szervesen összetartozó városrészeket vágnának el egymástól politikai képviselet szempontjából.
Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.
Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
És akkor most mi lesz? – Szénási Sándor jegyzete
7/02/2024 18:03
| Szerző: Szénási Sándor/Klubrádió
Mármost az eddig reakciók után feltételezhetjük, hogy a társadalom jó része NEM menti fel erkölcsileg a pedofilvédelmezőt, nem is érti, hogy mi a fene ez az egész, következésképpen az elnök döntése nem fedi le a nemzet egységét morális alapon, a jogi megfontolásokhoz meg ugyebár nincs köze, marad tehát a politika tiszta szesze, ami ebből az egész történetből lepárolható.
Arra a kérdésre, amit a média nem kormánypárti része feltesz, hogy tudniillik belebukhat-e a köztársasági elnök a pedofilmentő kegyelmi ügyébe. A válasz persze az, hogy nem, mert a kérdést a mai Magyarországon tették fel. 2012-ben Schmitt Pál simán elhasalt egy sokkal kisebb jelentőségű plágiumvádban, ahol azért mégsem gyerekek testi és lelki megtöretéséről volt szó, viszont 2024-ben Novák Katalin, ha nem is simán, de túléli a megbocsájthatatlant.
Pedig a zavar nagy. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője máskor az ellenzék egyetlen mukkanására is előhúzza a dollárbaloldal kártyát, most napokig tipródott, amíg előállt azzal, hogy bezzeg az ellenzék volt az, amely nem szavazta meg a 2021-es pedofilellenes törvényt, szóval kuss. Igaz, hogy az ellenzék először épp egy gyerekmentő résszel akarta azt kiegészíteni, csakhát akárhogy igyekezett is a kormány, ebből a pedofília és a szexuális kisebbségek összemosása jött ki, az ellenzéknek ez nem tetszett. De hát tudjuk: egy politikus célirányos memóriája a valóság minden bonyodalmától lefosztott, és egyenesen a semmibe tart.
A finomabb hangolásokkal is baj van. A Nagycsaládosok Országos Egyesülete közleményben utasította el a pedofília minden formáját, majd odaírta, hogy az Elnök Asszony kegyelmi döntését tiszteletben tartja. Később rájöttek, hogy ez a két mondat a végtelenben sem képes találkozni, tehát a tiszteletbentartást kihúzták. Most is azon gondolkozhatnak, hogy miként legyenek lojálisak Elnök Asszonyhoz, és feleljenek meg egyszerre a legegyszerűbb erkölcsi elvárásoknak. Fel fogják adni.
A zavar persze múlik majd, és kérdés, hogy az egész ügyből mi marad vissza, egy szőlősgazda nyelvén fogalmazva, miből lesz itt törköly, vagyis a préselés után szőlőkocsány, héj, és mag elegye, amiből a tiszta szesz készül.
Szentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász szerint azt, hogy valaki bűnös, vagy sem, a bíróság dönti el, az elnöki kegyelem azt hivatott közvetíteni, hogy a társadalom erkölcsileg felmenti–e az elkövetőt. Vagyis nem jogi, nem politikai, hanem morális ítéletről lenne szó.
Mármost az eddig reakciók után feltételezhetjük, hogy a társadalom jó része NEM menti fel erkölcsileg a pedofilvédelmezőt, nem is érti, hogy mi a fene ez az egész, következésképpen az elnök döntése nem fedi le a nemzet egységét morális alapon, a jogi megfontolásokhoz meg ugyebár nincs köze, marad tehát a politika tiszta szesze, ami ebből az egész történetből lepárolható. Az meg egyszerre ok, és eszköz. Hogy grappáról, vagy ágyaspálinkáról beszélünk, az mindegy, a demizson a lényeg, amiből isznak és itatnak, hadd kábuljon az a hirtelen feltámadt fene nagy erkölcsi érzék.
Az a fejfájós másnap meg még oly messze van.
Szénási Sándor jegyzete az Esti gyors 2024. február 7-i adásában hangzott el.